Kysané zelí má zřetelně kyselou chuť. Je často používáno jako příloha nebo dokonce jako ingredience do salámů nebo párků v rohlíku. Přinese vám spoustu výhod, které jsou vědecky prokázané.
Tato zdravá zelenina zlepšuje zdraví trávicího traktu, krevního oběhu, srdce, pokožky a imunitního systému. Tělu poskytuje rychlou energetickou hodnotu, posiluje kosti, snižuje celkovou hladinu cholesterolu, eliminuje záněty a chrání proti rakovině.
Nutriční parametry kysaného zelí
Zelí obsahuje vysoké množství vlákniny, stejně jako významných vitamínů – A,C,K a B. Je velmi dobrým zdrojem železa, manganu, mědi, sodíku, hořčíku a vápníku. Kromě toho vám prospívá tím, že do svého jídelníčku zařadíte současně i velké množství proteinů.
Zelí je bohaté na vitamín C
V minulosti ho jedli i námořníci, kteří věděli, že je nesmírně důležitou dodávkou vitamínu C. Jednalo se o pozoruhodný lék proti kurdějím způsobených jeho nedostatkem.
Zelí je přírodní probiotikum
Proces kysnutí zelí vytváří probiotickou kulturu. Přírodním kvašením této zeleniny dochází k tomu, že se do trávicího systému dostávají přátelské bakterie. Po užívání antibiotik je zelí tou pravou volbou i pro vás. Pomůže vám obnovit zdravé střevní bakterie.
Zabraňuje rakovině
Věděli jste, že je zelí jednou z nejlepších potravin proti rakovině? Podílí se na prevenci těmito třemi sloučeninami:
- flavonoidy – chrání tepny od zúžení a poškození
- glukosinoláty – aktivují přirozené antioxidační enzymy v těle
- isothiokyanáty – mají silné protirakovinné účinky
Silnější a zdravější srdce
Zelí je bohaté na vlákninu, která zlepšuje trávení. To také zlepšuje zdraví srdce a mozku. Spojeny jsou s tím konkrétně i minimalizace těchto rizik:
- snižuje riziko arteriosklerózy
- snižuje riziko mrtvice či infarktu
- reguluje hladinu špatného cholesterolu
Zelí pro silnější kosti
Zelí je zásobárnou bohatou na minerály, které jsou užitečné pro zdraví kostí. Tyto minerály slouží k prevenci osteoporózy. Vitamín K udržuje silnější kosti a pomáhá k produkci a regulaci proteinů.
Zelí na hubnutí
Zelí spadá do kategorie fermentovaných potravin a díky tomu pozitivně ovlivňuje metabolismus. Podporuje hubnutí, protože startuje proces lepšího metabolismu lipidů.
Udělejte si své vlastní kysané zelí
Většina kysaného zelí, které se prodává v obchodech se před uzavřením do sáčku zahřívá až k bodu, kdy je většina prospěšných bakterií zabita. Je velmi snadné připravit si vlastní zelí, které si uchová svou nutriční hodnotu. Je to navíc mnohem levnější. Držte se následujích pokynů:
Základní recept na zelí
Doba přípravy: 20 minut
Doba skladnosti: od 1 do 6 měsíců
Připravte si:
- 1 velkou sklenici o objemu 3,8 litru
- 2 lžíce nerafinované mořské soli
- čerstvé hlávkové zelené zelí, několik kusů
Postup:
Nejprve je nutné, dostat se k jádru zelí svýma rukama – prolomte jeho buněčnou strukturu a nožem pěkně seřízněte všechny jeho části. K nasekání jednotlivých kousků vám pomůže kuchyňský robot. Nasekané zelí přemístěte do velké mísy a mísením se solí z něj začněte uvolňovat jeho šťávu. Ze zelí dostanete šťávu i tím, že do něj budete bušit třeba dřevěnou palicí.
Vláčné zelí naskládejte po vrstvách do sklenice, přelijte zbytkem šťávy a nechte fermentovat. Vršek sklenice ovažte plátýnkem a nechte zelí pěkně „potit“. Tento proces trvá několik dní, ale i klidně měsíců. Zelí nesmí být po tu dobu nad úrovní hladiny vlastní šťávy. Pokud se tak stane je přístupné ke kontaminaci plísní, kvasinek nebo jiných mikrobiálních agens.
Zelí však můžete ze sklenice ochutnávat i po několika dnech. Když chutná podle vašich představ a budete ho chtít konzumovat každý den, uložte ho do lednice, kde může být uskladněno cca 6 měsíců.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.