Přírodní léčbaZdraví

Jak na popraskané žíly: Připravte si domácí tinkturu a tonikum z koňského kaštanu

Viditelně popraskané kapiláry jsou důvodem bolestivých a oteklých nohou. Tyto problémy se nejvíce vyskytují u žen. Jedná se především o estetický problém, ale přesto jsou tyto žilky znamením, že došlo k oslabení našich cév vnějšími i vnitřními příčinami.

Problém podobající se celulitidě, ale může být o dost závažnější

kaštanyStání, sezení, nepohodlné boty s příliš vysokým nebo nízkým podpatkem ještě urychlí proces křečových žil. Stejně tak mohou být tyto žíly viditelnější v těhotenství. Strava má zásadní význam a roli hraje především vitamín C a bílkoviny – zabraňují oslabení žil a kapilár. Jezte méně cukru a trans mastných kyselin (vliv na propuknutí zánětu v těle), což nepřímo oslabuje kapilární stěny. Zde jsou přípravky, které vám pomohou tento problém bezpečně zmírnit.

Koňský kaštan

Roste jako okrasný strom v parcích, ale je i složkou, kterou budeme potřebovat pro nápravu žil.

Tinktura pro kapiláry a žíly – vnější použití

Složení:

 • 10 plodů jírovce bez kůry
 • 1/2 l domácí pálenky

Příprava:

Oloupejte kaštany, dejte do sklenice a zalijte brandy. Dobře utěsněte a nechte vylouhovat v pálence po dobu 3 týdnů v ne příliš teplé místnosti. Občas směs promíchejte a po třech týdnech přefiltrujte přes tenké pláténko a uchovávejte v tmavé láhvi. Určeno pro vnější použití v kombinaci měsíčkové masti.

Extrakt pro kapiláry a žíly – vnitřní použití

Složení:

 • 12 plodů jírovce s kůrou
 • 2-3 dl domácí pálenky

Příprava:

Nasekejte kaštany, přendejte je do sklenice a zalijte brandy. Utěsněte a nechte vylouhovat po dobu 6 týdnů, občas zamíchejte. Po této době sceďte a nalijte do tmavé láhve. Extrakt můžete konzumovat ve formě kapek, v čaji nebo vodě, ale nejlépe po jídle, jinak dráždí žaludeční stěnu. Pokud máte citlivý žaludek, neužívejte vnitřně, ale připravte si tinkturu na vnější užití.

Balzám na žíly

Složení:

 • 5 čajových lžiček lanolinu
 • 2 čajové lžičky kaštanového extraktu
 • 2 čajové lžičky tinktury z kaštanů
 • 3 lžíce macerátu z třezalky tečkované nebo měsíčku
 • 2 g včelího vosku

Příprava:

Do užší nádoby dejte lanolin a přidejte půl lžičky extraktu i tinktury, po částech a postupně za stálého míchání lžící, dokud se suroviny dokonale nepropojí. Včelí vosk se roztaví v macerátu při velmi nízké teplotě na pánvi a pak už se jen vmíchá lanolinová směs. Počkejte až směs vychladne a uzavřete jí do těsnící nádoby. Mast používejte 1x denně v tenké vrstvě. Jemně masírujte pohybem ve směru srdce.

Tonikum pro žílykaštany

Složení:

 • 40 ml tinktury z kaštanů
 • 40 ml extraktu z kaštanů
 • 10 kapek esenciálního oleje z rozmarýnu – pro lepší cirkulaci

Příprava:

Nalijte ingredience do rozprašovače a dobře protřepejte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button