Bazalka je považována za „královnu bylin“ se „žádnou jinou nesrovnatelná,“ především díky přínosům pro zdraví a krásu, které jsou s ní spojené. Má čisticí a antiseptické vlastnosti, díky nimž pomáhá vyléčit jakýkoli kožní problém. Ať už se jedná o akné, černé tečky, lupy či padání vlasů, bazalka dokáže divy. Níže jsou uvedené způsoby, jak bazalku k uzdravení využít.

akné

Smíchejte drcené lístky bazalky s citronovou šťávou tak, aby se vytvořila pleťová maska. Tu naneste na obličej a po 10 minutách umyjte. Masku používejte třikrát týdně, abyste akné udrželi na uzdě. Pokud máte citlivou pleť, citronovou šťávu můžete nahradit šťávou z aloe vera.

černé tečky

Čerstvě natrhané lístky bazalky pokropte trochou vody a z každé strany nosu umístěte jeden list, nechte přiložené 5 minut a smyjte vlažnou vodou. Pravidelné opakování tohoto postupu černé tečky zneškodní.

bolest ucha

Při slabších bolestech ucha můžete využít kapku bazalkového esenciálního oleje, který nanesete nad a za ucho a budete masírovat. Ujistěte se, že olej se nedostane dovnitř uší.

na dásně

Nadrcené listy bazalky mohou být použity spolu se sezamovým olejem jako přírodní zubní pasta. Vytvořte pastu a čistěte si jí zuby před použitím běžné zubní pasty. Díky svým antiseptickým vlastnostem může bazalka pomoci s různými problémy dásní, jako je například krvácení.

kožní vyrážky

Bazalka má protizánětlivé účinky a díky nim je skvělá na zklidnění pokožky. Uvařte listy bazalky, nechte vychladnout, naneste pár kapek citronu a aplikujte na celý obličej pomocí tamponu. Po 20 minutách opláchněte vlažnou vodou.

lupy

Smíchejte ve stejném podílu prášek z bazalky a Amla prášek, připravte pastu za pomoci studené vody a nechte odstát přes noc. Poté do pasty přidejte trochu kokosového oleje, naneste na pokožku hlavy i vlasy a udělejte si vlasový zábal. Touto pastou můžete také předcházet předčasnému šedivění vlasů.

Čtěte:  Vaříte si ráno kávu? Nenapadlo by vás, že se dá využít i takto

zažívací problémy

Na trávicí problémy je skvělý bazalkový čaj. Lžičku bazalkových lístků zalijte horkou vodou, nechte louhovat asi 20 minut a sceďte. Pijte každé ráno na lačno nebo hodinu poté, co jste snědli těžké jídlo.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ