Bazalka je považována za „královnu bylin“ se „žádnou jinou nesrovnatelná,“ především díky přínosům pro zdraví a krásu, které jsou s ní spojené. Má čisticí a antiseptické vlastnosti, díky nimž pomáhá vyléčit jakýkoli kožní problém. Ať už se jedná o akné, černé tečky, lupy či padání vlasů, bazalka dokáže divy. Níže jsou uvedené způsoby, jak bazalku k uzdravení využít.
akné
Smíchejte drcené lístky bazalky s citronovou šťávou tak, aby se vytvořila pleťová maska. Tu naneste na obličej a po 10 minutách umyjte. Masku používejte třikrát týdně, abyste akné udrželi na uzdě. Pokud máte citlivou pleť, citronovou šťávu můžete nahradit šťávou z aloe vera.
černé tečky
Čerstvě natrhané lístky bazalky pokropte trochou vody a z každé strany nosu umístěte jeden list, nechte přiložené 5 minut a smyjte vlažnou vodou. Pravidelné opakování tohoto postupu černé tečky zneškodní.
bolest ucha
Při slabších bolestech ucha můžete využít kapku bazalkového esenciálního oleje, který nanesete nad a za ucho a budete masírovat. Ujistěte se, že olej se nedostane dovnitř uší.
na dásně
Nadrcené listy bazalky mohou být použity spolu se sezamovým olejem jako přírodní zubní pasta. Vytvořte pastu a čistěte si jí zuby před použitím běžné zubní pasty. Díky svým antiseptickým vlastnostem může bazalka pomoci s různými problémy dásní, jako je například krvácení.
kožní vyrážky
Bazalka má protizánětlivé účinky a díky nim je skvělá na zklidnění pokožky. Uvařte listy bazalky, nechte vychladnout, naneste pár kapek citronu a aplikujte na celý obličej pomocí tamponu. Po 20 minutách opláchněte vlažnou vodou.
lupy
Smíchejte ve stejném podílu prášek z bazalky a Amla prášek, připravte pastu za pomoci studené vody a nechte odstát přes noc. Poté do pasty přidejte trochu kokosového oleje, naneste na pokožku hlavy i vlasy a udělejte si vlasový zábal. Touto pastou můžete také předcházet předčasnému šedivění vlasů.
zažívací problémy
Na trávicí problémy je skvělý bazalkový čaj. Lžičku bazalkových lístků zalijte horkou vodou, nechte louhovat asi 20 minut a sceďte. Pijte každé ráno na lačno nebo hodinu poté, co jste snědli těžké jídlo.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.