Přírodní léčbaZdraví

Inulin – rozpustná vláknina pro redukci hmotnosti i na pomoc proti osteoporóze

Tato rozpustná vláknina se nachází v rostlinách, které patří do čeledi zvonkovité a hvězdicovité. Jedná se o jejich hlavní zásobní látku. Mezi důležité zdroje inulinu patří čekanka nebo topinambur. Nalezneme jej však také v jamech (batáty, sladké brambory), artyčoku, kořeni pampelišky a v některých cibulovinách a to včetně česneku nebo cibule. U někoho mohou potraviny s vyšším obsahem inulinu způsobovat nadýmání. Důvodem je fakt, že v tlustém střevě dochází k jeho štěpení pomocí bakteriální mikroflóry a vzniká oxid uhličitý nebo metan.

Výhody inulinu pro naše zdraví

Všichni víme, že naše tělo potřebuje vlákninu. Co všechno zajišťuje inulin?

Pomoc v boji proti zácpě

Ve střevech vytváří krémovou strukturu podobnou lipidům a tím snižuje výskyt zácpy a také je to dokonalá prevence proti výskytu hemoroidů. Fruktany v něm obsažené zlepšují střevní návyky a ovlivňují pozitivním způsobem gastrointestinální funkce.

Zlepšení zdraví střev

Chová se jako prebiotikum, v tlustém střevě dochází k jeho přirozenému kvašení, díky kterému dodává živiny zdravé střevní mikroflóře. Také pomáhá podporovat imunitní funkce. Stimulací růstu zdravých bakterií může snížit počet bakterií škodlivých, kvasinek nebo parazitů vyskytujících se v našem těle. Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva a zlepšuje zvládání zánětlivých onemocnění střev.

Pomoc v omezení chutě na jídlo

Přestože má nízký obsah vstřebatelných bakterií, pomáhá snižovat pocit hladu. Tak snižuje kolísání hladiny cukru v krvi. V kombinaci s vodou vytváří inulin gelovitou látku, která pomáhá snižovat pocit chutě na jídlo. Kromě toho zpomaluje proces vyprazdňování žaludku. I to má vliv na delší pocit sytosti a menší potřebu jídla.

Zvyšování absorbce vápníku

Zvýšený příjem vlákniny může pomoci zlepšit absorbci elektrolytů, mezi něž vápník patří, do těla. Díky tomuto faktu také zlepšuje mineralizaci kostí a chrání je proti vzniku osteoporózy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button