Přírodní léčbaZdraví

Imunitu podpoříte konzumací potravin bohatých na zinek

Pokud jde o živiny posilující imunitu, zinek na seznamu zaujímá jedno z prvních míst. Může pomoci posílit imunitní systém. Tento minerál je považován za základní živinu. Tělo si jej nedokáže samo vyrobit, a proto jej musíme konzumovat buď potravou, nebo jako potravinový doplněk.

Zdravotní přínosy zinku

Pokud jde o zdravotní přínosy zinku v těle, jeho vliv je široký a dalekosáhlý. Je přítomen v každé z našich buněk jako druhý nejrozšířenější minerál v těle (po železe). Plní řadu rolí:

  • Je nezbytný pro činnost více než 300 enzymů v těle, které napomáhají funkci nervů, trávení, metabolismu, čichu a chuti.
  • Podporuje tvorbu bílkovin a kolagenu, což objasňuje, proč je tak účinný při urychlování hojení ran.
  • Hraje zásadní roli při fungování několika typů imunitních buněk v těle, čímž aktivuje imunitní systém.
  • Je dokonce důležitý pro tvorbu DNA a zdravých buněk v těle, usnadňuje zdravý růst a vývoj.
  • Jako antioxidant působí při odstranění oxidačního stresu a molekul, jako jsou volné radikály, které podporují záněty a nemoci v těle.
  • Je životně důležitý, když stárneme. Suplementace zinkem může pomoci zpomalit známky a příznaky stárnutí. Může také souviset se sníženým rizikem degenerativních onemocnění včetně věkem podmíněné makulární degenerace.
  • Ovlivňuje respirační obtíže. Ať už se jedná o nachlazení nebo plně rozvinutou respirační infekci, zinek je účinný proti celé řadě respiračních příznaků.
  • Má vliv na metabolické zdraví a zdraví srdce. Pokud jde o řízení hladin krevního cukru a lipidů, které mohou přispívat k metabolickým a srdečním stavům, jako je cukrovka 2. typu a srdeční onemocnění, má také vliv zinek.

ořechy

Potraviny s vysokým obsahem zinku

Korýši – velkým zdrojem jsou ústřice. Skvělými zdroji jsou také krab nebo krevety.

Ořechy a semínka – velké množství obsahují dýňové semínko nebo arašídy.

Vejce – kromě zinku dodají tělu bílkoviny, cholin a vitamín D.

Celá zrna – vláknina v celých zrnech pomáhá regulovat trávení, hladinu cholesterolu. Kromě vlákniny obsahují tyto obiloviny a cereálie důležité mikroživiny, včetně zinku.

Luštěniny – především fazole, hrách a čočka obsahují větší množství zinku. Dále nabízejí bílkoviny, vlákninu a další mikroživiny.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button