KrásaZdraví

I vlasy stárnou. Věnujte jim náležitou péči

Každý orgán v našem těle stárne. Jedná se o nevyhnutelný fakt našeho života a vlasy nepředstavují výjimku. Existují způsoby, kterými můžeme stárnoucí procesy zpomalit a zlepšit vzhled svých vlasů. Vlasy jsou vlákna obsahující proteinový keratin, který produkují keratinocyty nacházející se v kůži. Jak vlasy stárnou, mění svoji barvu na šedou, jsou matnější, křehčí, tenčí a jemnější.

Složení a funkce vlasů

Velkou část vlasů zaujímá protein keratin, který syntetizují keratinocytové buňky nacházející se v horní vrstvě kůže – v epidermisu. Vyrůstá z vlasového folikulu. Ten je propojený s póry (otvory v kůži). Ke každému folikulu je připojená mazová žláza. Přes pór vylučuje maz.

Vlasy mají několik důležitých funkcí – ochraňují pokožku hlavy, udržují ji hydratovanou, regulují tělesnou teplotu.

Známky stárnutí vlasů

  • Šedá barva – produkci pigmentu melaninu podporují melanocyty. Jak stárneme, snižuje se produkce melaninu a díky tomu naše vlasy šednou.
  • Jiná struktura – s přibývajícím věkem kožní buňky produkují méně mazu, vlasy jsou sušší, matné a lámou se.
  • Snížení růstu vlasů – se zvyšujícím se věkem dochází ke snížení nebo úplnému zastavení růstové fáze vlasů. Vlasové folikuly se zmenšují a díky tomu rostou jemnější vlasy.

Faktory ovlivňující stárnutí vlasů

Na stárnutí vlasů mají vliv vnější a vnitřní faktory. Mezi ty vnitřní patří hormony, zdravotní stav, genetika. Mezi vnější, které snáze ovlivníme, patří UV záření, kosmetická péče o vlasy, barvení, rovnání vlasů nebo trvalá. Vlasy poškozuje a brání jim ve správném růstu i nevhodná strava. Na vlasy má negativní vliv také hormon kortizol, který se uvolňuje, pokud jsme ve stresu.

klobouk

Tipy, jak zpomalit stárnutí vlasů

I když je stárnutí vlasů předem dané, můžeme udělat některé kroky, které jej pomohou zpomalit:

  1. Správná péče o vlasy – vyhýbejte se častému barvení vlasů. Barva vlasy poškozuje, dělá je suššími a křehčími. Jsou náchylné ke krepatění a lámání
  2. Vlasové kúry používejte střídmě.
  3. Pozor dejte na teplo. Sušení vlasů na vzduchu je ideální volbou.
  4. Nečesejte si vlasy, pokud jsou mokré. To jsou nejvíce slabé a snadno se poškodí. Pokud je musíte česat vlhké, používejte hřeben se širokými zuby.
  5. Při mytí vlasů buďte opatrní. Nedrhněte pokožku hlavy.
  6. Pro mytí vlasů používejte vlažnou, nikoli horkou, vodu.
  7. Vyhýbejte se vlasovým produktům, které obsahují alkohol. Ten způsobuje vysoušení vlasů a tím i jejich lámání.
  8. Pevné drdoly a culíky jsou příčinou lámání vlasů. Používejte vzdušné účesy.
  9. Nechte si vlasy pravidelně zastřihovat.
  10. V létě noste klobouk, chráníte tak vlasy před vysoušením.
  11. Dodržujte zdravé stravování. Vlasy vyživuje a chrání strava, která je bohatá na bílkoviny, vitamíny a antioxidanty. Růst a zdraví vlasů podpoří vitamíny (B,C D), omega-3, zinek nebo železo.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button