Každý orgán v našem těle stárne. Jedná se o nevyhnutelný fakt našeho života a vlasy nepředstavují výjimku. Existují způsoby, kterými můžeme stárnoucí procesy zpomalit a zlepšit vzhled svých vlasů. Vlasy jsou vlákna obsahující proteinový keratin, který produkují keratinocyty nacházející se v kůži. Jak vlasy stárnou, mění svoji barvu na šedou, jsou matnější, křehčí, tenčí a jemnější.
Složení a funkce vlasů
Velkou část vlasů zaujímá protein keratin, který syntetizují keratinocytové buňky nacházející se v horní vrstvě kůže – v epidermisu. Vyrůstá z vlasového folikulu. Ten je propojený s póry (otvory v kůži). Ke každému folikulu je připojená mazová žláza. Přes pór vylučuje maz.
Vlasy mají několik důležitých funkcí – ochraňují pokožku hlavy, udržují ji hydratovanou, regulují tělesnou teplotu.
Známky stárnutí vlasů
- Šedá barva – produkci pigmentu melaninu podporují melanocyty. Jak stárneme, snižuje se produkce melaninu a díky tomu naše vlasy šednou.
- Jiná struktura – s přibývajícím věkem kožní buňky produkují méně mazu, vlasy jsou sušší, matné a lámou se.
- Snížení růstu vlasů – se zvyšujícím se věkem dochází ke snížení nebo úplnému zastavení růstové fáze vlasů. Vlasové folikuly se zmenšují a díky tomu rostou jemnější vlasy.
Faktory ovlivňující stárnutí vlasů
Na stárnutí vlasů mají vliv vnější a vnitřní faktory. Mezi ty vnitřní patří hormony, zdravotní stav, genetika. Mezi vnější, které snáze ovlivníme, patří UV záření, kosmetická péče o vlasy, barvení, rovnání vlasů nebo trvalá. Vlasy poškozuje a brání jim ve správném růstu i nevhodná strava. Na vlasy má negativní vliv také hormon kortizol, který se uvolňuje, pokud jsme ve stresu.
Tipy, jak zpomalit stárnutí vlasů
I když je stárnutí vlasů předem dané, můžeme udělat některé kroky, které jej pomohou zpomalit:
- Správná péče o vlasy – vyhýbejte se častému barvení vlasů. Barva vlasy poškozuje, dělá je suššími a křehčími. Jsou náchylné ke krepatění a lámání
- Vlasové kúry používejte střídmě.
- Pozor dejte na teplo. Sušení vlasů na vzduchu je ideální volbou.
- Nečesejte si vlasy, pokud jsou mokré. To jsou nejvíce slabé a snadno se poškodí. Pokud je musíte česat vlhké, používejte hřeben se širokými zuby.
- Při mytí vlasů buďte opatrní. Nedrhněte pokožku hlavy.
- Pro mytí vlasů používejte vlažnou, nikoli horkou, vodu.
- Vyhýbejte se vlasovým produktům, které obsahují alkohol. Ten způsobuje vysoušení vlasů a tím i jejich lámání.
- Pevné drdoly a culíky jsou příčinou lámání vlasů. Používejte vzdušné účesy.
- Nechte si vlasy pravidelně zastřihovat.
- V létě noste klobouk, chráníte tak vlasy před vysoušením.
- Dodržujte zdravé stravování. Vlasy vyživuje a chrání strava, která je bohatá na bílkoviny, vitamíny a antioxidanty. Růst a zdraví vlasů podpoří vitamíny (B,C D), omega-3, zinek nebo železo.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.