Bršlice kozí noha je trvalka, která roste v přírodě jako plevel s poněkud legračním názvem, ke kterému přišla docela jednoduše – její listy mají tvar kozího kopyta. V zahradě i na loukách se množí a roste velmi rychle a byla by chyba, ji chtít ze zahrady vyplenit, je totiž léčivá.
Především má tato bylina vysoký obsah vitamínu C, toho má 4x více než citrón. Dále obsahuje bílkoviny, minerální látky, prvky železo, mangan, silice, karotenoidy, třísloviny, hořčiny, tanin a organické kyseliny. Bršlice dokáže léčit bolesti dolních končetin, dnu, revma, podporuje pohyblivost kloubů a vazů, látkovou výměnu, má močopudný účinek, eliminuje tedy zadržování vody v těle, odkyseluje organismus. Léčí i hemeroidy, křečové žíly, zhnisané rány. Působí protizánětlivě, má detoxikační účinky.
Jak bylinu užívat
Používají se především oddenek a mladé listy. Listy jsou velmi chutné, chutí připomínají mrkev. Nejlepší účinek mají, pokud je sníme čerstvé, výborně chutnají třeba na chlebu s máslem, či tvarohem. Bršlici můžeme přidat do zeleninových salátů, polévek, nebo si z ní udělat špenát.
Silné léčivé účinky má i čaj z oddenků, kdy listy spaříte vroucí vodou, necháte 15 minut vylouhovat. Vypijte dva až tři šálky denně. Větší množství bršlice by mohlo i škodit.
Z byliny lze připravit i koupel, kterou léčíme pohybový aparát, či rány na těle, nebo použijeme jako obklad na křečové žíly, apod. Tento odvar se připravuje z kořenů bršlice, ideálně čerstvých. Přibližně 100g povařte ve 2 litrech vody a nechte čtvrt hodiny odstát. Poté přilijte do koupele, nebo po vychladnutí na tělesnou teplotu použijte jako obklad.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.