Bylinky

Hluchavka bílá: Obyčejně neobyčejná bylinka

Pamatujete si, jak jste jako děti otrhávali drobná kvítka hluchavky a sáli jejich sladký nektar (občas i s mravencem)? Právě to je kouzlo bylinky s názvem hluchavka bílá, kterou můžete zužitkovat pro nejrůznější zdravotní přínosy, stejně tak pro její skvělou chuť.

Hluchavka bílá (Lamium alba) původem pochází z velké části Evropy, ale také ze střední a severní Asie. Rostlina preferuje půdy bohaté na dusík a často se nachází v okolí silnic a živých plotů, v lesích, keřovitých plochách a místech s odpady. Jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Hluchavka také roste téměř všude, takže jí nemusíte pěstovat účelově, stačí vyjít do přírody a nasbírat si rostlinu tam. Připravíte si z ní velké množství receptů, a to s minimálním úsilím.

Historie hluchavky bílé

Hluchavka bílá se v Evropě po staletí používala jako léčivá bylina. Svatá Hildegard z Bingenu (1098-1179), německá abatyše, spisovatelka a křesťanská mystička, byla velkou obdivovatelkou této byliny a zmínila se o jejích léčivých vlastnostech ve svých spisech.

O hluchavce bílé

Hluchavka bílá roste do výšky 20 až 50 centimetrů a skládá se z vodorovných oddenků. Stonky jsou duté a čtyřhranné, vzpřímené, zelené a chlupaté. Listy mají srdčitou barvu, jsou široké a hrubě zoubkované. Tato rostlina se velmi podobá klasické kopřivě (Urtica dioica), ale na rozdíl od ní vás nepopálí. Proto se jí často říká „mrtvá kopřiva“ nebo „hluchá kopřiva – hluchavka“. Tyto dvě rostliny patří do různých rostlinných čeledí a nejsou příbuzné. Pro hluchavku bílou jsou typické bílé květy, které jsou umístěny v horní části stonku nad horními listy. Květiny přitahují různé druhy hmyzu, ale většinou včely. Malá semena se šíří mravenci.

Přečtěte si: Hluchavka bílá: Proč se vydat na její sběr?

Pěstování a šíření

Tato rostlina se obvykle šíří sama prostřednictvím semen a nevyžaduje lidský zásah. V případě potřeby může být zaseta na místě, jakmile je zralá. Semena zasévejte na jaře, bude se jim ale dařit téměř v každém vegetačním období. Větší shluky mohou být velmi snadno nasazeny přímo do svých stálých poloh, i když je nejlepší, když se rozpadají menší shluky a pěstují se, dokud dobře nezakoření. Tyto rostliny můžeme vidět přirozeně v přírodě v období od května do listopadu.

Sklizeň

V bylinné medicíně se používají všechny nadzemní části rostliny. Čas pro sklizeň nastává ještě, než je hluchavka v květu a může být prováděna dvakrát ročně: na jaře a na podzim (v případě, že byly květy odříznuty následuje druhá vlna čerstvých listů). Sbírejte listy z dobře vzrostlé rostliny – spodní listy ponechejte. Jakmile rostlina začne kvést, listy se již nepoužívají, protože se říká, že obsahují nerozpustné krystaly uhličitanu vápenatého, které se z těla těžko odstraňují, zejména pokud jste již náchylní k infekcím ledvin nebo máte potíže s ledvinami.

hluchavka bílá
Hluchavka bílá

Hluchavka v kuchyni – recepty

Hluchavka se používá jak čerstvá, tak také sušená. Má sladkou vůni a mírně hořkou chuť. Mladé listy rostliny můžete jíst syrové i vařené, přidávat je do salátů nebo vařit společně s jinou zeleninou. Listy můžete vysušit a použít do nejrůznějších pokrmů – vaječných, bramborových nebo ji můžete přidat do bylinkových másel. Jsou dobrým zdrojem vitamínu A. Z úzkého konce malých bílých květů můžeme přímo nasávat sladký nektar.

Čaj z hluchavky

Čaj z hluchavky se používá v případě dýchacích obtíží. Připravíte si ho tak, že 1 až 2 lžíce čerstvé nebo sušené byliny zalijete horkou vodou. Nechte 5 až 10 minut odstát a vypijte. Pro terapeutické účely se doporučuje pít jeden šálek třikrát denně.

Fritata z hluchavky

Tento recept je ideálním způsobem, jak začlenit hluchavku do své kuchyně. Dvě velké hrsti listů rostliny nasekáme najemno a smažíme je na pánvi, aby změkly. Přidáme 4 vařené brambory nakrájené na malé kostičky – můžete použít ty, které vám zbyly od večeře. Směs na pánvi zalijeme prošlehanými čtyřmi vejci a posypeme hrstí strouhaného sýra. Přiklopíme poklicí a necháme tak 5 minut na mírném plameni. Připravíte si tak dvě porce skvělé fritaty.

Polévka z hluchavky

Na olivovém oleji smažte dvě velké cibule a tři stroužky utřeného česneku. Zalijeme vývarem (1,5 litru zeleninového vývaru) a přidáme dvě velké hrsti listů hluchavky. Polévku můžeme doplnit další zelení, kterou tvoří mladé pampeliškové listy či kopřivové listy. Povaříme 10 minut. Rozmixujeme a podáváme ozdobené bílými květy z hluchavky.

Odvar ke kloktání

V případě bolesti v krku a kašle si můžete připravit tento odvar. Připravíte ho tak, že dvě lžičky sušených květů povaříme s 250 ml vody a poté necháme 15 minut vylouhovat.

Odvar na studené obklady

Tento odvar se používá lokálně, přiložením na postižené místo, kde se nachází například mokvající nebo zanícená rána či jiný kožní problém. 30 gramů sušených květů zalijte jedním litrem vody, přiveďte k varu, odstavte a nechte 10 minut louhovat.

Zdravotní přínosy hluchavky

Předpokládá se, že bylina má antispasmodické, protizánětlivé, diuretické a uklidňující vlastnosti. Vzhledem k adstringentním vlastnostem byliny může být užitečný při léčbě průjmů, hemoroidů a křečových žil.

Menstruační cyklus u žen

Bílá mrtvá kopřiva je primárně považována za „ženskou bylinu“ a jako taková se používá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, zánětlivých onemocnění pánve, při vaginálním výtoku a jako tonikum pro dělohu. Avšak hluchavku lze používat také na mnohé další zdravotní stavy.

Léčba močových cest

Předpokládá se, že hluchavka vyživuje a celkově pozitivně ovlivňuje systém močových cest a používá se jako přírodní léčba infekcí močových cest a obtíží s močením u žen i mužů.

hluchavka bílá

Dýchací problémy

Pokud si připravíte čaj ze sušených listů se používá proti kašli, k podpoře vykašlávání. Dokáže také uklidnit drobné záněty sliznice úst a hltanu.

Kožní problémy

Externě se rostlina používá jako domácí lék na kožní vyrážky, ekzémy a akné.

Obyčejně neobyčejná bylinka

Většina dětí ví, že hluchavka obsahuje ve svých květech sladký nektar, a sají jej. Chlapci touto rostlinou často škádlí děvčata, když za nimi běhají a snaží se je popilit – předstírají, že se jedná o opravdové kopřivy. Dospělí používají rostlinu nejčastěji ve formě čaje, ale velice pěkně vypadá ve společnosti jiných květin ve váze. Květy a mladé listy jsou jedlé, a mohou být použity v salátech nebo vařené jako zelenina. Vzhledem k variabilitě použití je tato rostlina oblíbená po celá staletí až do současnosti.

Hluchavka bílá
Autor: Frank Vincentz – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

FOTO

Více fotografií hluchavky bílé naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Hluchavka bílá – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hluchavka_b%C3%ADl%C3%A1

Plantlife :: White dead-nettle. Redirecting to https://www.plantlife.org.uk/uk [online]. Copyright © Plantlife 2019 [cit. 02.07.2019]. Dostupné z: https://www.plantlife.org.uk/uk/discover-wild-plants-nature/plant-fungi-species/white-dead-nettle

White Dead-Nettle, Lamium Album. Paul Kirtley’s Blog | Wilderness Bushcraft. Survival Skills. Outdoor Life. [online]. Copyright © 2010 [cit. 02.07.2019]. Dostupné z: https://paulkirtley.co.uk/2011/white-dead-nettle-lamium-album/

Wild plant forager blog – EDIBLE WEEDS  nourish your wild wisdom. EDIBLE WEEDS  nourish your wild wisdom – WILD PLANT FORAGER [online]. Copyright © [cit. 02.07.2019]. Dostupné z: https://www.wildplantforager.com/blog/weed-recipe-white-dead-nettle-soup

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button