Přírodní léčbaZdraví

Guarana nejen povzbudí náš organismus, ale také jej detoxikuje

Guarana patří mezi liánovité rostliny vyskytující se v oblasti Amazonie. Vzhledem k tomu, že obsahuje celou řadu účinných látek, využívají ji domorodci jako všelék. Guarana má na náš organismus povzbuzující účinky, ale pomůže také s některými zdravotními obtížemi. Patří mezi ně střevní problémy, migrény nebo premenstruační syndrom.

Obsah účinných látek

Účinné látky se nacházejí v semenech. Jedná se především o theofylin, theobromin či více známý kofein. Dále pak jsou to některé druhy vitamínů – především B a C, třísloviny, škrob nebo alkaloidy.

Theofylin je látka, kterou nalezneme také v čaji a v kakao zase obsahuje theobromin.

Kofeinu obsahuje guarana více, než káva a jeho vstřebávání je v tomto případě postupné. S kofeinem bychom to však neměli přehánět a konzumovat pouze doporučenou denní dávku. V případě většího množství se může objevovat nedostatečný spánek, podrážděnost, náladovost a dokonce i bolesti hlavy. Během užívání guarany je potřeba tělu dodávat dostatek tekutin. Mějte na paměti, že pokud máte obtíže s vysokým krevním tlakem nebo se léčíte se srdce, není konzumace guarany vhodná. Kofein není vhodný ani během těhotenství a v období kojení.

Účinky guarany na lidský organismus

Guarana je vyhledávaná především díky svým povzbuzujícím účinkům. Podporuje lepší náladu, povzbudí nervový systém, především co se pozornosti týká, pomáhá oddalovat pocity související s únavou. Také má pozitivní vliv na naši paměť. Mezi další účinky patří urychlení metabolických procesů a srdečního rytmu. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení organismu. Stimulační účinky vyhledávají nejen studenti, ale třeba také řidiči nebo ti, kdo si potřebují zachovat vyšší pracovní nasazení. Mezi další účinky patří detoxikace organismu nebo podpora imunitního systému.

Různé formy

Guarana je k dostání v různých formách. Vzhledem k tomu, že guarana účinkuje na každého jiným způsobem, měli bychom začínat s velmi malou dávkou.

  • Tablety

Pro jejich výrobu se používají semena, která se lisují. Díky tomu si mohou zachovat všechny důležité látky. Pokud si je chcete pořídit, pečlivě si pročtěte složení. Tablety by neměly obsahovat žádné přidané látky. Mělo by se jednat o čistě přírodní produkt.

Pokud chcete naplno využívat jejich účinky, užívejte je ráno. Večerní užívání není vhodné, působí totiž negativně na spánek. Konzumace guarany není vhodná na lačný žaludek.

  • Prášek

Výhodou této formy je možnost rozmíchání do nápoje nebo třeba jogurtu.

  • Extrakt

Tato forma je silnější, stačí tedy podávání menšího množství.

  • Čaj

Guarana bývá přidávána i do některých druhů sypaných čajů.

Vzhledem k tomu, že gurana účinkuje na každého z nás jinak, nelze určit přesnou dávku jednotlivých forem. Vždy je potřeba mít na paměti, že účinky se dostavují se zpožděním a proto je vhodné začínat s menším dávkování či dodržovat takové, které je uvedeno na jednotlivých produktech.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button