Jídlo a receptyZdraví

Grapefruit je nejen chutné ovoce

Sklenice chlazeného grapefruitovéhu džusu, zejména v letním období, pomáhá zvýšit hladinu vitamínu C v těle. Obsahují také celou řadu tělu prospěšných látek (vitamíny, minerály, lykopen, přírodní cukry). Nalezneme v nich velké množství vlákniny a nízký obsah kalorií, obsahují bioflavonoidy a další rostlinné chemikálie, které chrání naše tělo před některými závažnými chorobami.

Pomáhají v boji proti chorobám i únavě. Také fungují jako přírodní antiseptikum či jaterní tonikum. Díky velkému obsahu vody podporují hydrataci pokožky a urychlují metabolické procesy v těle.

Některé zdravotní přínosy těchto citrusových plodů

Potlačují chuť k jídlu

Může za to především vysoký obsah vlákniny v těchto plodech, který tlumí hlad a látka cholecystokinin obsažená v grapefruitech reguluje tvorbu trávicích šťav a pomáhá potlačovat hlad.

Pomoc při chřipce

Grapefruit je cenným prostředkem proti chřipce, protože pomáhá minimalizovat kyselost v těle. Hořké vlastnosti plynoucí z esence nazývané  „naringin“ pomáhají při trávicích procesech.

Antioxidanty mají antivirové, antifungální, antibakteriální, protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti, což z těchto plodů činí důležitý prostředek pro podporu imunity.

Boj s únavou

Grapefruitová šťáva může být skvělým prostředkem, který vašemu tělu dodá potřebnou energii. Grapefruity obsahují sloučeninu nootkatone, která zlepšuje energetický metabolismu v těle. Výsledkem je pak větší vytrvalost a více energie.

Podpora trávení

Grapefruit je užitečný při poruchách trávení. Zlepšuje tok trávicích šťav, díky čemuž se snadněji pohybují střeva a trávicí i vylučovací soustava jsou v rovnováze.

Podpora spánku

Grapefruity obsahují tryptofan, což je chemická látka podporující kvalitní a zdravý spánek.

Odstraňují zácpu

Sklenice plná čerstvě vymačkané grapefruitové šťávy je ráno skvělým prostředkem k potlačení zácpy. Šťáva stimuluje tlusté střevo a další části těla týkající se trávicího systému. To způsobuje stimulační účinek vlákniny.

Pomoc při potížích s močovou soustavou

Grapefruitová šťáva je poměrně bohatá na draslík a vitamín C, takže je jedním z nejlepších způsobů léčby problémů spojených s močením, které jsou často způsobeny problémy s játry, ledvinami nebo srdcem. Navíc vysoký obsah draslíku  je vazodilatačním činidlem, což znamená, že krevní cévy a tepny se uvolňují, čímž se snižuje krevní tlak a snižuje se tak riziko srdečního záchvatu a mrtvice.

Upozornění

Navzdory všem těmto přínosům pro zdraví a skutečnosti, že grapefruity mohou být někdy lepší než jiné léky, musíte být velmi opatrní, když užíváte léky a zároveň konzumujete grapefruitový džus. Některé chemikálie v grapefruitech, jako naringin a jiné méně běžné sloučeniny, mohou  negativně ovlivňovat různé léky.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button