Bylinky

Vypěstujte si vlastní fenykl, má nespočet zdravotních výhod

Fenykl (Foeniculum vulgare) má dlouhou a pestrou historii použití. Egypťané a Číňané ji používali striktně pro léčebné účely. Je to ale jedna z nejkrásnějších bylin, kterou můžete na své zahradě pěstovat. Dodává jí jak barvu, tak také texturu. Také se může pochlubit silnou příchutí lékořice. Fenykl je něžná trvalka, což znamená, že rostlina může projít zimou v teplých oblastech, ale je citlivá na chlad. Většina zahradníků pěstuje fenykl jako jednoletou rostlinu.

Zahradníci pěstují fenykl nejen pro neobvyklou chuť, ale také pro zdravotní přínosy této bylinky. Starověcí lékaři používali fenykl v přírodních prostředcích a tato praxe pokračuje i v současné době. Fenykl je středomořská rostlina, která je nyní populární po celém světě.

Historie

Starověké římské texty uznávají hodnotu této byliny zejména pro její aromatická semena a šťavnaté jedlé stonky. Vládce Charlemagne (745-815 n.l.) prosazoval použití fenyklu ve středověku. Pěstoval tuto bylinu na svých císařských farmách. Římané zavedli bylinku do Británie během římské okupace. Do Ameriky se dostala kolem roku 1700. Fenykl se nyní pěstuje ve Francii, Německu, Itálii, Indii, Japonsku a Americe.

O fenyklu

Fenykl může dorůst do výšky až 150 cm. Z centrálního kořene dochází k větvení stonků do několika výhonků. Bylina může být jednoletá, dvouletá i trvalá – v závislosti na tom, v jaké pěstitelské zóně ji pěstujeme. Existuje několik druhů: fenykl obecný, který má podobný vzhled jako kopr, ale mnohem hrubší texturu. Florentský fenykl je mnohem nižší a pěstuje se pro cibulovitou základnu, která se sklízí před tvorbou květů. Cibule se jí jako zelenina. Sladký fenykl se pěstuje především v Itálii, Francii a Německu.

fenykl

Pěstování fenyklu

Bylina dává přednost lehce odvodněné půdě. Suchá ani mokrá půda, která je navíc těžká jí nevyhovuje. Vyberte takové stanoviště, které bude poskytovat rostlině plné slunce. Fenykl pěstujeme ze semínek, která mají podobný tvar jako kmín, jsou ale větší a mají světle hnědou barvu. Zasejte je na jaře a přímo do půdy, protože nesnáší pozdější přenášení – ideálně od začátku května do konce června.  Připravíme si řádky hluboké 2 centimetry a od sebe vzdálené 30 až 35 centimetrů. Jednotlivá semínka jednotíme ve vzdálenosti 20 cm od sebe. Pravidelně zalévejte a nehnojte přímo.  Vegetační doba trvá 70 dní, poté můžeme fenykl sklízet – obvykle v září či říjnu. Důležité je sklidit rostlinu do příchodu mrazů. Fenykl vytváří drobné žluté květy ve tvaru deštníku, podobně jako třeba kopr.

Sklízení rostliny

Těsně před kvetením rostlin můžeme zmrazit listy. Semena můžete sušit a skladovat ve vzduchotěsných nádobách. Stonky florentského fenyklu sklázejte a konzumujte v syrovém stavu nebo vařené jako příloha.

Fenykl v kuchyni

Chuť fenyklu je příjemná, sladká, připomíná anýz či lékořici. Bylina se používá v mnoha receptech, když je požadována anýzová příchuť, ale bez sladkosti anýzu. Semínka fenyklu jsou základním aromatickým činidlem pro pečené zboží, jako jsou sušenky, chléb a koláče. Listy rostliny se používají v salátech. Opečené stonky můžeme podávat jako jemné zeleninové jídlo. Čerstvé nebo sušené listy, pokud jsou jemně nasekané, se stávají velmi dobrým doplňkem masa a rybích pokrmů. Bylinu můžete použít také v pikantních masných směsích a uzeninách. Listy fenyklu mají mírnější chuť než semena Používejte je v čerstvých salátech, polévkách a zelenině. Velmi dobré jsou recepty z vepřového masa, ryb a silnějších zvěřinových pokrmů, jako je divočák. Saláty, polévky a omáčky z vinaigrette se zlepšují jemně nasekanými listy. Použijte semena k aromatizaci ryb, sýrů, zeleniny a pečiva. Italské kuchařské speciality využívají fenyklové chuti v mnoha klasických receptech.

Použití fenyklu

Používá se ve formě klasického čaje, čaje pro kojence, kterým má pomoci odstranit trávicí potíže (např. „prdíky“). Používá se ke zmírnění bronchiální spazmy kvůli svým antispasmodickým vlastnostem. Zaměřuje se na hladké svaly dýchacího ústrojí, žaludeční svaly a střeva. Bylinkáři ji již po staletí využívají k vyvolání produkce mléka u kojících matek.

fenykl

Zdravotní přínosy fenyklu

Kromě mnoha kulinářských použití, fenykl a jeho semena nabízejí širokou škálu přínosů pro zdraví a mohou poskytovat antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Semena fenyklu a fenykl poskytují důležité živiny, jako je vitamin C, vápník, hořčík, draslík a mangan. Na co vše je můžete použít, se podívejte níže.

Zdraví kostí

Obsah vitamínů a minerálů ve fenyklu přispívá k budování a udržování struktury a síly kostí následujícími způsoby:

  • Fosfát a vápník jsou v kostní struktuře důležité.
  • Železo a zinek jsou klíčové pro produkci a zrání kolagenu.
  • Tvorba kostní hmoty vyžaduje minerální mangan.
  • Nízký příjem vitamínu K byl spojen s vyšším rizikem zlomeniny kostí.
  • Vitamin K je důležitý pro zdraví, protože zlepšuje vstřebávání vápníku a snižuje vylučování vápníku v moči.

Krevní tlak

Nitráty obsažené ve fenyklu mohou napomoci zmírnění krevního tlaku. Udržení nízkého příjmu sodíku je nezbytné pro snížení krevního tlaku, ale zvyšování příjmu draslíku může být stejně důležité z důvodu jeho úlohy při vazodilataci, dilataci a kontrakci krevních cév. Navíc existuje důkaz, že draslík, vápník a hořčík přirozeně snižují krevní tlak. Všechny tyto látky jsou přítomny ve fenyklu.

Obsahuje silné rostlinné sloučeniny

Snad nejpůsobivější přínosy fenyklu pocházejí z antioxidantů a silných rostlinných sloučenin, které obsahují. Ukázalo se, že esenciální olej z rostliny obsahuje více než 87 těkavých sloučenin, včetně quercetinu, limonen či chlorogenové kyseliny. Antioxidanty polyfenolu jsou účinné protizánětlivé látky, které mají silný účinek na vaše zdraví. Lidé, kteří konzumují stravu bohatou na tyto antioxidanty, mají nižší riziko vzniku chronických stavů, jako jsou onemocnění srdce, obezita, rakovina, neurologická onemocnění a diabetes typu 2.

Zdraví srdce

Vláknina, draslík, kyselina listová, vitamín C, vitamin B-6 a obsah fytonutrientů ve fenyklu spolu s nedostatkem cholesterolu podporují zdraví srdce. Fenykl obsahuje značné množství vlákniny. Vlákna snižuje riziko srdečních onemocnění, protože pomáhá snižovat celkové množství cholesterolu v krvi. Vitamin B-6 a kyselina listová zabraňují hromadění sloučeniny zvané homocystein přeměnou na jinou sloučeninu, methionin. Když se hromadí nadměrné množství homocysteinu, může dojít k poškození cév, což vede k srdečním problémům.

Prostředek k hubnutí

Semena fenyklu mohou potlačit chuť k jídlu. Hlavní příčinou je anetol, hlavní složka esenciálního oleje z fenyklu. Semena fenyklu mohou být účinná při snižování chuti k jídlu, nicméně současné výsledky studie jsou v rozporu a je zapotřebí více výzkumu.

Rakovina

Selen je minerál obsažený ve fenyklu, ale ne ve většině ostatních druhů ovoce a zeleniny (protože se nachází především v para ořeších a živočišných bílkovinách). Přispívá k funkci jaterních enzymů a pomáhá detoxikovat některé sloučeniny způsobující rakovinu v těle. Selen může také zabránit zánětu a snížit rychlost růstu nádoru. Vitamín C, vitamin A a beta-karoten jsou silné antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály. Fenykl obsahuje kyselinu listovou, která hraje roli při syntéze a opravách DNA. To může pomoci zabránit rakovinným buňkám v tvorbě mutací v DNA.

fenykl

Může podpořit kojení u žen

Fenykl má galaktogenní vlastnosti, což znamená, že pomáhá zvyšovat sekreci mléka a přibývání na váze u kojenců.

Posílení imunity

Selen obsažený v rostlině stimuluje produkci zabíječských T-buněk. To naznačuje, že může zlepšit imunitní reakci na infekci.

Zánět

Cholin je velmi důležitá a všestranná živina obsažená ve fenyklu, která pomáhá při spánku, pohybu svalů, učení a paměti. Pomáhá také udržovat strukturu buněčných membrán, napomáhá přenosu nervových impulzů, napomáhá vstřebávání tuků a snižuje chronický zánět.

Metabolismus

Fenykl je zdrojem vitamínu B-6, který hraje zásadní roli v metabolismu energie tím, že rozkládá sacharidy a proteiny na glukózu a aminokyseliny. Tyto menší sloučeniny se snadněji používají pro energii v těle.

Trávení

Obsah vlákniny ve fenyklu pomáhá předcházet zácpě a podporuje pravidelnost zdravého trávicího traktu.

Železo v lidském organismu

Nedostatek železa je jedním z nejčastějších nedostatků živin na světě, který postihuje přibližně 2 miliardy lidí na celém světě. Je také hlavní příčinou anémie. Párování potravin s vysokým obsahem vitamínů C, například fenyklu, s potravinami bohatými na železo může zlepšit schopnost organismu absorbovat železo.

fenykl
Autor: Taken by Carsten Niehaus (user:Lumbar). – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Estrogen

Estrogen se přirozeně vyskytuje ve fenyklu. Hraje ústřední roli v regulaci ženského reprodukčního cyklu a může také určit plodnost. Menopauzální ženy mají nižší hladiny estrogenů, které jsou spojeny s větším přírůstkem hmotnosti v břiše.

Předmenstruační syndrom

Některé výzkumy naznačují, že fenyklový extrakt může snížit účinky premenstruačního syndromu (PMS).

Kůže

Syrový fenykl je vynikajícím zdrojem vitaminu C. Vitamin C je nezbytný pro kolagen, podpůrný systém kůže, a také působí jako antioxidant, který pomáhá předcházet škodám způsobeným sluncem, znečištěním a kouřením. Vitamin C také podporuje schopnost kolagenu vyhladit vrásky a zlepšit celkovou strukturu pokožky.

Neobyčejný fenykl

Fenykl má světlou cibulku a dlouhé zelené stonky. Může růst téměř kdekoli. Všechny části rostliny fenyklu, včetně cibule, stonku, listů a semen, jsou jedlé. Přidávají chuť do jiných potravin. Přesto existují lidé, kteří jej dosud neochutnali. A to je veliká škoda. Mějte na paměti, že nejlepší ovoce, zelenina a bylinky pochází z vaší vlastní zahrádky, takže zkuste vypěstovat i vlastní fenykl.

Zdroje 

Fenykl – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenykl

Fenykl obecný – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenykl_obecn%C3%BD

Fenykl – pochoutka pro zdraví i redukci váhy | Vím, co jím. Vím, co jím – zdravý životní styl [online]. Copyright © 2019 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Fenykl—pochoutka-pro-zdravi-i-redukci-vahy__s10010 x10629.h tml

Fenykl obecný — Kouzelné bylinky — Česká televize. Česká televize [online]. Copyright © [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/23394-fenykl-obecny/

Bio-Life.cz – Víte, jak se používá fenykl?. Bio-Life.cz – Vše o výživě, potravinách a zdravém životním stylu, Výživová poradna Food-Life.cz [online]. Copyright © 2008 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: http://www.bio-life.cz/clanky/byliny-koreni/vite-jak-se-pouziva-fenykl.html

Fenykl – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinky pro všechny. Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny[online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://www.bylinky provsech ny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/57-fenykl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button