Přírodní léčbaZdraví

Eukalyptus na rýmu i relaxaci

Jedná se o aromatický strom nebo keř, jehož domovinou je Austrálie. Zde strom dorůstá až do výšky 100 metrů. Některé druhy rostou také na Nové Guinei a setkat bychom se s nimi mohli též v jihovýchodní části Asie.

Pěstování eukalyptu

V našich zeměpisných podmínkách rostlinu lze pěstovat spíše jako letničku. Pokud se jej rozhodnete pěstovat celoročně, je potřeba pro něj vybrat vhodné místo pro přezimování. Na zimní období jej umístěte tam, kde je dostatek rozptýleného světla, ochrana před chladem, ale nebude v příliš velkém teple. Také vyžaduje pečlivé zalévání.

Ideálním místem pro jeho pěstování je zimní zahrada nebo zasklený balkon panelového bytu.

  • Světlo

Rostlina by měla být umístěna tam, kde je světlo rozptýlené. Pozor si však dejte na přímé sluneční paprsky, ty rostlině nesvědčí. Vhodnou volbu jsou místa, která jsou orientovaná na východ nebo západ. Pokud má rostlina světla málo, vytváří tenké a dlouhé výhonky s minimem listů.

  • Teplota během zazimování

Máte-li eukalyptus během letního období na zahradě, na místo přezimování jej přemístěte na začátku října. Do venkovních prostor jej můžete vrátit opět koncem května, kdy už se neobjevují ranní mrazíky. Teplota v zimovišti by měla být v rozmezí 10 – 13 ºC.

  • Zálivka

Dostatek vody je potřeba dodávat především ve vegetačním období, což je venkovní sezóna. V zimním čase můžete zálivku omezit, dejte však dobrý pozor na to, aby zemina v květináči nevysychala, ale nebyla ani dlouhodobě příliš vlhká.

Zdravotní přínosy

K léčebným účelům se používají listy, ve kterých se nacházejí silice. Ty obsahují, kromě jiného, cineol, třísloviny, hořčiny a terpeny. Listy můžete pořídit v obchodech s bylinkami nebo zdravou výživou.

  • Léčivé účinky

Listy eukalyptu se využívají díky antiseptickým účinkům a to při výskytu rýmy, kašle nebo zánětů dýchacích cest. Kromě antiseptických mají též účinky mírně analgetické. Pro zevní použití se hodí jak k inhalacím, tak i pro přípravu koupele. Silice v eukalyptu obsažená se velmi často používá jako součást aromaterapie, nejčastěji ve formě eukalyptového oleje (pouze čistý a přírodní). Ten lze využít i pro inhalaci. Olej má celou řadu dalších terapeutických účinků. Patří mezi ně pomoc v boji proti návalům úzkosti a proti depresím. Je vhodnou volbou pro masáže, podporuje uvolňování zablokovaných částí těla a odbourává psychické i fyzické vyčerpání. Jestliže patříte mezi aktivní sportovce, využijete i krém s obsahem eukalyptu, ten podporuje regeneraci svalů, především v lýtkové oblasti.

Eukalyptovou koupel si můžete připravit v případě, že jste nachlazení, nebo jen hledáte vhodný způsob relaxace. Postačí zalít tři hrsti eukalyptových listů třemi litry vroucí vody a nechat po dobu jedné hodiny louhovat. Následně odstraňte listy a vzniklý výluh přidejte do vaší koupele.

POZOR

Eukalyptový éterický olej není vhodný používat v období těhotenství, jedná se o olej, který zahřívá a díky tomu podporuje stahy dělohy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button