Esenciální oleje jsou ideálními pomocníky k péči o vlasy. Jedná se o přírodní rostlinné oleje, které mají aroma. Jejich aplikace, společně s olejem nosným, na pokožku hlavy může podpořit růst vlasů.
Rozdíl mezi esenciálním a nosným olejem
Nosné oleje se získávají lisováním z rostlin, semen nebo ořechů. Esenciální oleje se destilují z listů, kořenů nebo vzácných rostlin. Esenciální oleje mají aroma, nosné oleje ne. Esenciální oleje jsou těkavého charakteru, nelze je používat na pokožku samostatně, vždy musí být ve směsi s olejem nosným. Esenciální oleje mají dlouhou životnost, nosné oleje po nějakém čase žluknou.
Jaké výhody nabízejí esenciální oleje pro vlasy
Pronikají do vlasových folikulů, dodají jim výživu a tím podpoří růst vlasů. Pomáhají čistit pokožku hlavy a odstraňují tak přebytečný maz. Sloučeniny v nich obsažené pomáhají opravovat poškozenou strukturu vlasu a hojí poškozené kutikuly. Tím opět podporují růst vlasů. Podporují lepší krevní oběh a tím dodají vlasům potřebnou výživu. Chrání vlasy proti působení volných radikálů a tím i proti poškození. Bojují proti mikroorganismům infikujícím pokožku hlavy. Dodají vlasům přirozený vzhled a lesk. Zlepšují vlasovou strukturu.
Levandulový esenciální olej
Připravíme si 3 lžíce olivového nebo kokosového olej(ten můžeme ohřát ve vodní lázni), do kterého vmícháme 4-5 kapek oleje levandulového. Vzniklou směs jemně vmasírujeme do pokožky hlavy a necháme působit, ideálně přes noc.
Levandule nejen zmírňuje stres a úzkost, ale levandulový esenciální olej může pomoci proti vypadávání vlasů. Také hydratuje pokožku hlavy, vyrovnává produkci kožního mazu. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci v boji proti bakteriím a plísním.
Rozmarýnový esenciální olej
Pro přípravu směsi budeme potřebovat 4 lžíce olivového nebo kokosového oleje a 4-5 kapek rozmarýnového oleje. Vzniklou směs vmasírujeme do pokožky hlavy i do vlasů a necháme působit asi 3 hodiny.
Rozmarýnový olej podporuje růst a sílu vlasů a má pozitivní vliv na zdravou pokožku hlavy. Také může pomoci proti svědění pokožky hlavy. Má antifungální, insekticidní a antioxidační vlastnosti. Podporuje lepší krevní oběh a stimuluje růst nových vlasů.
Heřmánkový esenciální olej
Směs vytvoříme smícháním 3 lžic oleje olivového nebo jojobového a 5 kapek oleje z heřmánku. Vzniklou směs aplikujeme na pokožku hlavy a necháme působit, ideálně přes noc.
Heřmánkový olej podporuje hojení podrážděné pokožky a pomáhá ji zklidnit. Masáž navíc zvýší průtok krve, který dodá dostatek živin a podpoří růst vlasů.
Esenciální olej Tea Tree
Můžeme přidat 8 kapek oleje do šamponu, při mytí hlavy, nebo si vytvoříme směs ze 2 lžic kokosového oleje 3 kapek oleje Tea Tree. Směs vmasírujeme do pokožky hlavy a necháme působit 5 minut.
Tea Tree má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají v boji proti lupům, svědivé a šupinaté pokožce hlavy. Odstraňuje nečistoty a pokožku udržuje bez infekce.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.