KrásaZdraví

Dýni používáte v kuchyni. Věděli jste však, že si z ní můžete vyrobit i přípravky určené k péči o pleť nebo vlasy?

V dýni naleznete enzymy a alfa-hydroxykyseliny, které mají schopnost zvyšovat buněčnou výměnu, rozjasňovat a vyhlazovat pokožku a jsou dokonalými prostředky pro exfoliaci. Kromě toho vitamíny A a D v ní obsažené pomáhají eliminovat poškození způsobené volnými radikály. Také zvyšují produkci potřebného kolagenu. Zinek, který obsahují dýňová semínka, je šikovným pomocníkem v boji proti akné. Pomáhá snižovat produkci oleje. Esenciální mastné kyseliny zlepšují hydrataci tím, že podporují bariérové funkce.

Dýně má také pozitivní vliv na vlasy. Esenciální mastné kyseliny a vitamíny A, C a E v ní obsažené pomáhají zvyšovat jejich vlhkost a udržují buněčnou výměnu pokožky hlavy při hojení zánětů. Zinek kontroluje hladinu kožního mazu.

Eliminace známek stárnutí, vrásek a hnědých skvrn

Dýně obsahuje deriváty vitamínu A, které pomáhají redukovat hloubku jemných linek. Také je šikovným pomocníkem při snižování hyperpigmentace způsobené nadměrným opalováním.

Pomoc v boji s akné a mastnou pletí

Zinek obsažený v dýňovém semínku může pomoci zmírnit výskyt akné. Kromě zinku semínka obsahují železo, hořčík nebo vlákninu. Dobře fungují i při regulaci tvorby mazu. Ten se nehromadí v pórech a pleť se nemastí.

Úprava nerovnoměrného tónu pleti a hladší textura

Dýně jako přísada pomáhá vyhladit tóny a textury pokožky a to díky obsahu alfa-hydroxykyselin. Ty se často používají ke zlepšení suché, vrásčité nebo aknózní pokožky. Pomáhají odstraňovat vnější vrstvu odumřelých kožních buněk a zesilují hlubší vrstvy. Tím vytvářejí vzhled napjatější pokožky.

Protizánětlivé účinky

Živiny a minerály jako zinek, vitamín A a vitamín E také snižují zánět. Vitamin C pomáhá snižovat záněty, otoky a zarudnutí pokožky a zároveň zklidňuje epidermis. Má posilující účinek na kolagen.

Obličejová maska z dýně

Suroviny pro přípravu:

 • 1/4 šálku dýňového pyré
 • 1/2 lžičky mleté kurkumy
 • 1 lžička manukového medu

Postup přípravy:

Všechny suroviny smíchejte. Vzniklou směs naneste na obličej a nechte působit 15 minut.

Kurkuma rozjasňuje pokožku a léčí záněty spojované s akné. Manukový med funguje jako zvlhčovadlo. Poskytuje pokožce hydrataci.

peeling

Obličejový peeling

Suroviny pro přípravu:

 • 1/4 šálku dýňového pyré
 • 1 lžíce mletého dýňového semínka
 • 1/4 šálku benzonitového jílu
 • 1/4 šálku heřmánkového čaje

Postup přípravy:

Všechny suroviny smíchejte dohromady a opatrně nanášejte krouživými pohyby na pokožku.

Mleté lněné semínko odstraňuje odumřelé kožní buňky.

Tělový peeling

Suroviny pro přípravu:

 • 1 šálek dýňového pyré
 • 1/4 šálku jojobového oleje
 • 1/4 šálku kávové sedliny
 • 1/4 šálku himalájské soli

Postup přípravy:

Všechny suroviny smíchejte dohromady a opatrně nanášejte krouživými pohyby na pokožku. Jojobový olej je výživný a obsahuje antioxidanty. Kofein obsažený v kávové sedlině vyhlazuje pokožku a redukuje projevy celulitidy. Himalájská sůl obsahuje stopové minerály, které jsou prospěšné pro pokožku.

Vlasová maska

Suroviny pro přípravu:

 • 1 polévková lžíce dýňového oleje
 • 1/3 šálku kokosového oleje
 • 1/3 šálku jojobového oleje
 • 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje
 • 5 kapek mátového esenciálního oleje
 • 5 kapek levandulového esenciálního oleje

Postup přípravy:

Všechny suroviny smíchejte dohromady. Vzniklou smě naneste na vlhké vlasy a nechte působit několik minut.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button