Koriandr patří mezi jednoleté bylinky. Pěstuje se pro listy a plody a nachází uplatnění jak v kuchyni, tak i v lidovém léčitelství a dokonce i v péči o pleť.
Koriandr v kuchyni
Bylinka se jako koření používala již ve starobylém Egyptě. Postupně se dostal do Číny, kde se stal oblíbeným základem mnoha pokrmů. Později se rozšířil do oblastí Severní Ameriky. Oblibu si získal především v Mexiku. I v současné době dochucuje celou řadu mexických pokrmů. Semena tvoří část některých kořenících směsí a používají se jako součást nálevů pro nakládání zeleniny. Listy, čerstvé nebo sušené, můžete použít do omáček, polévek, na grilovaná masa nebo pro přípravu dresinků.
Dresinky do salátů
Do osvěžujících letních salátů si můžete připravit dresink s olivovým olejem, limetkou, koriandrem, česnekem a trochou hořčice. Spojení těchto ingrediencí vytváří dokonalou chuť ideální v kombinaci se sezónními druhy zeleniny. Pokud do směsi přidáte trochu šunky a vařená vejce, získáte nejen chutný, ale i výživný lehký oběd.
Koriandrový olej
Připravíte si jej velmi snadno. Postačí naložit čerstvé listy do oleje (ideálně olivový nebo slunečnicový) tak, aby byly celé ponořené, a nechat louhovat na teplém a slunném místě po dobu 14 dnů. Pravidelně směs proklepávejte. Následně olej přelijte přes jemné sítko do dobře uzavíratelné nádoby a skladujte na suchém a tmavém místě. Koriandrový olej je vhodný pro dochucení zeleniny – syrové i vařené, k marinování či grilování masa nebo na pečenou zeleninu.
Smoothie
Koriandrové smoothie je dokonalý prostředek pro detoxikaci těla. Kromě toho podpoří trávicí soustavu, obsahuje velké množství vitamínů A, C a K a má i silné antimikrobiální účinky.
Čerstvé suroviny pro přípravu:
- 3/4 šálku listového špenátu
- 1/4 šálku čerstvých koriandrových listů
- 3/4 šálku oloupaného manga nakrájeného na kostky
- 1/4 šálku ananasu
- 1/4 šálku oloupaného avokáda
- voda dle potřeby
Koriandrové pesto
Bazalkové, rajčatové nebo pesto z medvědího česneku vyzkoušel už asi každý. Ale co pesto z koriandru? Připravuje se stejným způsobem jak pesta výše jmenovaná. Použít jej můžete pro dochucení sendvičů nebo na čerstvé kousky pečiva. Dodá příjemnou chuť pokrmům připravovaným z těstovin.
Marináda na maso nebo zeleninu
Naložené maso nebo zelenina na grilování nejsou ničím neobvyklým. Vyzkoušejte pro ně třeba marinádu připravenou z koriandru.
Suroviny pro přípravu:
- 2 lžíce jemně nasekaných koriandrových listů
- 1/4 lžičky citronové kůry
- 1/4 lžičky čerstvého, jemně nastrouhaného zázvoru
- drcený česnek, dle chuti
- 1/2 šálku olovového oleje
Koriandr pro krásu
Koriandr má pozitivní vliv i na pokožku. Té nabízí zklidňující a chladivé účinky. Díky svým adstringentním účinkům (zužují cévy, snižují sekreci, používají se ke zklidnění a urychlení hojení pokožky) může blahodárně působit na pleť mastnou nebo náchylnou k tvorbě akné. Pleťové masky s obsahem koriandru zklidní zanícenou pokožku a pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky.
Směs koriandru, vaječného bílku a ovesných vloček vytvoří omlazující pleťovou masku, která zvýší pružnost stárnoucí pokožky a může pomoci vyhladit jemné vrásky, podporuje totiž tvorbu kolagenu.
Koriandr pro zdraví
Koriandr obsahuje velké množství fytochemikálií, vitamínů, minerálů a antioxidantů, je tedy prospěšný i pro zdraví. Pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu a vzniku chronických zánětů. Ty mohou mít za následek celou řadu onemocnění. Patří mezi ně i Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Využití nachází také jako podpora dobrého trávení a pomáhá proti nadýmání.
Pěstování koriandru
Semena i sazeničky seženete v každém zahradnictví. Koriandr můžete pěstovat jak na záhonku, tak i v květináči na terase, balkoně nebo parapetu. Aby prospíval, zajistěte mu výživnou půdu, stanoviště s dostatkem slunce a chráněné proti větru. Na počátku růstu potřebuje dostatečnou zálivku, během léta ji můžete omezit.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.