Bylinky

Co je sléz maurský a na co se tato bylina používá?

Sléz maurský je často opomíjenou rostlinou, která má léčivé účinky a patří do sbírky každé babky bylinkářky. Jaké jsou jeho vlastnosti, kde roste, kdy ho sbírat a jak ho využít?

Základní informace

Sléz maurský spadá do čeledi slézovitých. Tato čeleď se hojně vyskytuje zejména v Asii a Středomoří a čítá okolo 30 druhů. V Austrálii roste jeden původní druh, jenž je doplněn dalšími, které byly na ostrov dovezeny. V Americe se také vyskytuje několik druhů, ale narozdíl od Austrálie není žádný z nich původní. Africký kontinent je výjimečný tím, že se na něm nachází endemický druh slézu. U nás se vyskytuje celkem pět zástupců, mezi nimi i sléz maurský. Latinský název této rostliny zní Malva mauritiana. Tato odrůda roste podél polních cest a často na ni můžete narazit také v okrasných zahradách. Jedná se o dvouletou či vytrvalou rostlinu.

Vzhled slézu maurského

Sléz maurský může dorůst až do výšky jeden a půl metru. Má vzpřímený stonek, ze kterého vyrůstají střídavé, dlanité listy. Květy Malvy mauritiany jsou nepřehlédnutelné a tvoří je pět volných korunních lístků. Barva květů je fialová, růžová a růžovo-fialová.

Jak pěstovat Malvu mauritianu v zahradě?

Nemusíte být duší bylinkáři, ale i přesto vás vzhled slézu maurského natolik nadchne, že si ho budete chtít pěstovat ve své zahradě – třeba jen pro okrasu. Jak na to? Této krásné rostlině se bude nejlépe dařit na suchém a slunném stanovišti. Aby bylinka rostla jako z vody a potěšila vás svými květy, vyžaduje půdu bohatou na živiny a také potřebuje pravidelné hnojení. Bohaté a nepřehlédnutelné květy malvy přilákají do vaší zahrady také včelky a motýly.

Kdy využijete sléz maurský?

Trápí vás dráždivý kašel, nepříjemný zánět v krku či pálení žáhy? To je pouze několik případů, kdy vám přijde vhod sléz maurský. Jaké to jsou ty další? Půvabná a jemné bylinka s fialovými květy se hodí v případě, že:

  • vás bodnul hmyz
  • vás trápí chrapot
  • se u vás vyskytl zánět kůže
  • vám byla diagnostikována lupénka
  • trpíte zánětem žaludku, střev či žaludečními vředy
  • se u vás vyskytly hemoroidy

Rostlina v sobě obsahuje třísloviny a slizy, které mají protizánětlivé účinky.

Jak sléz maurský využít?

  • Prvním způsobem, jak se dá sléz maurský využít, je v kuchyni. Květy jsou jedlé a pokud vám rostou tyto bylinky v zahradě, můžete s nimi bez obav ozdobit dort, koláč a další pokrmy.
  • Z květů slézu si můžete uvařit také lahodný čaj. Nasbírejte květy, usušte je a následně zalijte horkou vodou, nechte pět minut louhovat a máte hotovo. Nemáte-li na sušení čas, lze uvařit čaj rovněž z čerstvých květů slézu.
  • Rádi si připravujete domácí tinktury? Připravte si slézovou tinkturu, která najde své uplatnění při žaludečních potížích, ale také ji můžete využít na obklady.
  • Sléz maurský lze použít také v podobě macerátu. Ten lze popíjet, ale také využít při přípravě lázně. Sedací koupel z výluhu ze slézu maurského oceníte zejména tehdy, kdy vás trápí hemoroidy. Popíjení macerátu se doporučuje při nachlazení a bolesti v krku.
  • Sbírat můžete i listy, které mají zklidňující účinky na pokožku. Více prospěšných látek ale obsahují květy.

Výroba tinktury

K výrobě tinktury budete potřebovat alespoň jednu hrst natrhaných čerstvých květů a alkohol s maximálním obsahem alkoholu 40 %. Při výrobě dodržujte poměr 1:5. Na jeden díl čerstvých květů použijte pět dílů alkoholu. Následně musí tinktura alespoň týden odpočívat na tmavém místě, ale nesmíte ji nechat zcela bez dozoru. Jednou denně ji pořádně protřepte.

Výroba macerátu

Výroba macerátu ze slézu maurského je podobná výrobě tinktury. Také budete potřebovat čerstvě natrhané květy, ale místo alkoholu si vystačíte s obyčejnou vodou. U slézu maurského platí, že čím studenější vodu použijete, tím účinnější bude výsledný macerát. Květy nechte ve vodě macerovat od dvou do šesti hodin a poté celý macerát spotřebujte. Kvůli obsahu slizu se nedoporučuje macerát uchovávat déle než jeden den, protože by se v něm mohly objevit choroboplodné zárodky a nálev by tak ztratil svůj účinek.

Kdy a jak sbírat květy

Květy, ale i listy, se sbírají vždy mladé. U slézu maurského platí, že čím víc květů otrháte, případně ostříháte, tím více jich vykvete. Jakmile tedy nastane doba květu, můžete je trhat klidně každý den a využívat v kuchyni i při výrobě tinktur a macerátů.

Zajímavosti

  • O léčivých účincích této bylinky se vědělo již ve starověku.
  • Při výrobě čaje pozorujte změny barev, ke kterým bude docházet. Ihned po kontaktu s vodou vám vznikne modrá tekutina, která ale začne postupně ztrácet na intenzitě a poté se zbarví do růžova. Nejlépe se tento proces barevné proměny sleduje tehdy, kdy čaj nalijete do průhledného hrnečku.
  • Nejsou známy žádné vedlejší účinky, jež by byly s užíváním slézu a produktů z něj spojeny.
  • Dlouhou dobu bylo botanické zařazení slézů provázeno zmatky. Rod Malva, do kterého sléz spadá, byl propojen s rodem Bismalva i Lavatera.
  • Příbuzné slézu maurského, konkrétně sléz přehlížený a sléz nízký, lze rovněž využít v kuchyni, a to dokonce při přípravě salátů. Oba druhy jsou považovány za plevel, a proto není nijak složité je najít ve volné přírodě a natrhat si je podle potřeby.

Pěstujte si na své zahradě sléz maurský a kochejte se pohledem na jeho velké a elegantní květy, jež využijete jak při dekoraci pokrmů, tak i při přípravě čajů, tinktur a macerátů. Kdykoliv vás postihne dráždivý kašel, bolest v krku, vyrážka, hemoroidy nebo vás bodne hmyz, zkuste si ulevit s pomocí této nádherné bylinky.

Zdroj textu: www.peacehealth.org, www.bylinkyprovsechny.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button