Olej extrahovaný ze semen malin má pozitivní účinky na zdraví i lidskou pleť. Co obsahuje a jak ho používat?
Dva základní druhy malinových olejů
V angličtině se malinovému oleji říká raspberry seed oil, což je mnohem trefnější pojmenování, protože samotný název odkazuje na to, že olej nějakým způsobem souvisí s malinovými semínky. Abychom vše uvedli na pravou míru, existují totiž dva druhy malinového oleje. Jeden se využívá v aromaterapii a ten druhý, lisovaný za studena ze semen malin, má celou řadu využití. A právě o jeho vlastnostech vás chceme informovat..
Bohatý obsah vitamínů a dalších prospěšných látek
Malinový olej ze semínek obsahuje esenciální mastné kyseliny a je zdrojem omega-3 i omega-6 mastných kyselin. Dále v sobě ukrývá vitamín E, A a také antioxidanty. Přestože není určen k vnitřnímu použití, má pro lidské tělo řadu přínosů.
Využití malinového oleje
Díky svému složení má malinový olej řadu vlastností, které ocení vaše pokožka i vlasy. Mezi tři základní odvětví, kde se dá malinový olej využít, patří:
- péče o pleť
- péče o vlasy
- kosmetický průmysl
Pojďme se podívat na to, jak malinový olej můžete naplno využít i vy.
Ochrana před slunečními paprsky
Hojně se diskutuje o účincích malinového oleji při ochraně proti slunečním paprskům. Některé výzkumy skutečně potvrzují, že tento olej dokáže spolehlivě absorbovat UV záření typu B a C. Paprsky typu UVB mohou poškodit vrchní vrstvu kůže, UVC se díky atmosféře na zemský povrch téměř nedostanou. Ovšem problémem zůstávají paprsky typu UVA. Ty jsou viníky toho, proč stárne pokožka předčasně a může se dokonce objevit také rakovina kůže. Malinový olej tedy můžete používat jako ochranu před sluncem, ale pouze v kombinaci s kvalitními opalovacími krémy, jenž vám poskytnou ochranu i před UVA paprsky.
Hladší a zdravější pokožka
Při pravidelném používání malinového oleje k péči o tělo se můžete těšit na hladší a zdravější pokožku. Za to vděčí malinový olej ze semínek obsahu vitamínů A a E. Také má anti-aging účinek, podporuje regeneraci kůže, zamezuje zarudnutí a podráždění pokožky a také ji hydratuje. Protože neucpává póry, lze využít také k péči o obličej.
Poddajnější a jemnější vlasy
Pokožka ale není tím jediným místem, na které můžete malinový olej aplikovat. Trápí vás suché vlasy, které jsou bez života? Dopřejte jim ozdravnou kůru v podobě zábalu z malinového oleje. Olej vyživí suché a roztřepené konečky, oživí a zjemní vlasy po celé jejich délce a také ošetří pokožku hlavy.
Kdo by měl malinový olej používat?
Na účinky malinového oleje nedáte dopustit tehdy, když:
- vás trápí akné
- máte suchou pokožku
- vás trápí zarudnutí a svědění
- trávíte hodně času na slunci
- máte suché a poničené vlasy
Skladování
Aby vám malinový olej ze semínek vydržel co nejdéle a v co nejlepším stavu, skladujte ho na tmavém a chladném místě. Po použití olej okamžitě vraťte zpět na své místo a nevystavujte ho slunečním paprskům. Přestože má regenerační účinky, nepoužívejte ho na otevřené rány.
Použití malinového oleje
Malinový olej můžete používat samotný, ale také ho smíchat s kosmetickými produkty. Než si ho ovšem nanesete na pokožku, ověřte si, že u vás nezpůsobuje alergickou reakci. Malé množství oleje si naneste například na ruku a počkejte po dobu 24 hodin, zda se nedostaví nějaká reakce.
Malinový olej lisovaný za studena ze semínek má skutečně řadu benefitů, které prospějí vaší pokožce i vlasům. Navíc krásně voní a stane se oblíbenou součástí vaší každodenní rutiny. Postačí vám i malé množství, které následně pečlivě rozetřete.
Zdroj textu: www.healthline.com, www.schoolofnaturalskincare.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.