Přírodní léčba

Co je lapacho čaj a proč je dobré ho pít?

Vyznáváte přírodní léčbu a kdykoliv vás něco trápí, sáhnete po léčivých čajích a bylinkách? Pokud neznáte lapacho čaj, rozhodně ho přidejte do své sbírky. Z čeho se vyrábí a kdy vám může pomoci?

Odkud pochází lapacho čaj?

Lapacho či taheebo je čaj, jenž se vyrábí z kůry stromu pau d’arco. Tento strom roste v Brazílii, Bolívii, severní části Argentiny, Peru a také v Paraguayi. Z Jižní a Střední Ameriky, kde se běžně používal k léčbě řady neduhů již od nepaměti, se postupně rozšířil dál do světa. Je znám pro řadu blahodárných účinků, které má na lidské tělo.

Jak chutná lapacho?

Protože se lapacho připravuje z kůry stromu, určitě vás nepřekvapí jeho dřevitá chuť. Ta je doplněna o jemné vanilkové aroma.

Účinky čaje lapacho

Čaji lapacho se přisuzuje řada vlastností. Některé z nich jsou vědecky podložené, jiné prozatím ne. K účinkům, které byly potvrzeny, patří například antioxidační vlastnosti. Díky bohatému obsahu antioxidačních látek v lapacho čaji je tento nápoj vhodný užívat jako prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob a neurodegenerativních onemocnění. Rovněž se vyplatí čaj lapacho popíjet tehdy, trápí-li vás zažívací potíže. Podporuje totiž trávení a má také protizánětlivé účinky. Velmi se doporučuje popíjení lapacha tehdy, kdy vás často trápí různá nachlazení a chřipky. Lapacho je totiž znám díky svým pozitivním účinkům na posílení imunity.

Lapacho a nádory

Z některých průzkumů vyplývá, že lapacho může mít pozitivní účinek také při léčbě nádorových onemocnění. Při výzkumech totiž bylo zjištěno, že lapacho pozitivně působil proti některým nádorovým buňkám. Konkrétně se jednalo o buňky způsobující karcinomy prsu, prostaty, plic, děložního čípku, vaječníků a leukemii. Aby ovšem bylo možné s jistotou prohlásit, že lapacho je skutečně onou hlavní složkou, která je účinná proti vzniku nádorů. je nutné provést ještě mnoho dalších testů a studií.

Kdy si dopřát lapacho?

Nedáte-li dopustit na přírodní produkty, rozhodně do své domácí sbírky přidejte i čaj lapacho a sáhněte po něm pokaždé, když vás bude trápit:

  • nachlazení
  • chřipka
  • dýchací potíže
  • diabetes
  • kašel
  • migrény
  • zánět
  • oslabená imunita
  • alergie
  • revma
  • artritida

V jaké formě si lapacho můžete pořídit?

Přestože lapacho se vyrábí z kůry stromu a nejčastěji se podává ve formě prášku, z kterého se připravuje čaj. Je možné pořídit si ho také v kapslích a tekutém stavu. Záleží tedy pouze na vašich preferencích.

Dávkování

Ruku v ruce s formou, ve které si lapacho pořídíte, jde také dávkování. Zatímco na kapslích a tekutinách najdete jasně dané doporučené denní dávkování, v případě prášku si svou denní dávku lapacha budete muset odměřit a připravit sami. Jak na to? Původní obyvatelé Ameriky věřili tomu, že nejlépe se léčivé látky v lapachu projeví po kontaktu s vodou. Po jejich vzoru tak můžete do hrnečku nasypat 2 až 3 lžičky směsi lapacho, zalít vroucí vodou a nechat louhovat po dobu 15 minut. Takto vylouhovaný čaj popíjejte třikrát denně po malých doušcích. Do čaje si můžete přidat také med, případně si ho během letních dní vychutnávat za studena.

Domácí tinktura

Protože některé výzkumy poukazují na to, že voda není tím nejlepším způsobem, jak si drcenou kůru připravit, můžete vyzkoušet další recepturu. V té obyčejnou vodu vyměníte za alkohol a připravíte si domácí tinkturu. Nejlépe vám k přípravě tinktury z lapacha poslouží alkohol, jehož obsah alkoholu je 50 až 70 %. Do prázdné láhve nasypete kůru, přelijete kvalitním alkoholem a necháte minimálně týden stát na stinném místě a jednou denně láhev pořádně protřepete.

Kdy se konzumaci lapacha vyhnout obloukem

Samozřejmě ne vždy je vhodné sáhnout po léčivé kůře stromu pau d’arco. Kdo by se měl jeho konzumaci raději vyhnout obloukem? Konzumace čaje, tinktur a kapslí se nedoporučuje:

  • těhotným ženám
  • kojícím ženám
  • lidem, kteří užívají léky snižující srážlivost krve

Vedlejší účinky užívání lapacha

Při pravidelném užívání lapacha v jakékoliv formě se mohou objevit nežádoucí účinky. Mezi ty nejrozšířenější vedlejší účinky patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • zbarvení moči
  • ředění krve.

Zejména při říznutí vás může vyděsit, že vaše krev je mnohem zřednější, než na co jste zvyklí. Rovněž je právě tento vedlejší účinek důvodem, proč by lapacho neměli užívat lidé, kteří již berou léky na ředění krve.

Historie lapacha a jeho používání je skutečně velmi dlouhá a přetrvala až do současnosti. V tradiční přírodní léčbě má kůra stromu pau d’arco své čestné místo a řada lidí nedá na lapacho pořídit v hlavní chřipkové sezóně. Zařadíte se k nim i vy? Pokud ano, můžete si vybrat, v jaké formě si ho do své domácí sbírky pořídíte. Sáhnete po prášku, kapslích či nějaké tinktuře?

Zdroj textu: www.solen.cz, typeset.io

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button