Přírodní léčbaZdraví

Citroník: výtažek z něj posiluje schopnost soustředit se

Jeho léčivé účinky objevili již ve starověku Indové, Číňané a Peršané, což značí také původ citrovníku, který je v pásu středoasijských zemí.

Postupně jej objevili také italští a řečtí obchodníci, od kterých se citrovník rozšířil i do dalších zemí. Chutné plody se dovážejí i na pulty českých obchodů, ale mnozí jej s úspěchem pěstují ve sklenících či zimních zahradách.

Co je citrovník

citrovník

Je to malý stálezelený strom, dorůstající v přírodě výšky 6 metrů. Koruna je kulovitá a hustě olistěná. Z větví vyrůstají trny, listy jsou jasně zelené, vejčité, tuhé a lesklé. Bílé květy rozkvétají po celý rok z růžových poupat. Rovněž ovoce dává citrovník po celý rok a z jednoho stromu se sklízí až 200 kg ročně, což je množství potřebné k získání jednoho kilogramu citronové esence. Citrovník potřebuje hodně světla a je citlivý na chlad.

Zajímavosti

Éterický olej z citronů posiluje schopnost se soustředit. Citronová silice je ideální k aromatizování pracoven, kanceláří a školních učeben, navíc má antiseptický účinek po dobu dvaceti dnů a např. stafylokoky zabíjí už po pěti minutách. V Anglii se citronová esence úspěšně používá v nemocnicích, kde zabíjí nejen choroboplodné zárodky, ale působí také proti strachu a depresím.

V každodenním životě je možné využívat citrónu kromě konzumace k různým účelům. Např. mravenci utečou, když jim do cesty dáte shnilý citrón, měděné a stříbrné šperky lze vyčistit potřením půlkou citrónu, zuby zůstanou bílé, když si je vyčistíte jednou za týden kartáčkem namočeným v citrónové šťávě, nebo pytlík se sušenými citrónovými slupkami zavěšený v šatníku odradí moly.

Léčivé účinky

Citrónům se připisuje moc zneškodnit nejrůznější jedy, vyhánět z těla hnilobné látky a posilovat orgány. Mají také tonizační účinky na krevní oběh a hodí se k léčbě křečových žil a hypertenze. Jako zábal na lýtka snižuje horečku. Citrónová silice údajně brzdí emocionální výlevy a povzbuzuje veselost a sebevědomí. Proto je citrónová esence účinným prostředkem pro dosažení odvahy, soustředěnosti a lepší paměti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button