Babské radyZdraví

Cibule, jak ji neznáte: Všelék, který má moc uzdravit celé tělo

Cibuli bereme jako úplně obyčejnou součást naší kuchyně, vaření. Víme, že je neodmyslitelnou součástí mnoha receptů, že se používá po staletí. Většina z nás ji nerada krájí, protože uvolňování zjednodušeně řečeno aminokyselin s dalšímí látkami z této zeleniny dráždí naše slzné kanálky a nutí nás slzet.

To by nás ale nemělo odradit, protože si možná chvíli popláčeme, ale účinky cibule nám to mnohonásobně vynahradí. Je to totiž takový „obyčejný“, cenově dostupný, dá se říci, téměř všelék.

Co je cibule a kde se vzala?

Cibule je dvouletá rostlina, která se pěstuje ze semen. V nabídce naleznete celou řadu různých odrůd, které se liší nejen tvarem, ale i barvou. Původní domovina není známá, ale předpokládá se, že by tato plodina mohla pocházet z oblasti střední Asie. První zmínky o jejím používání se dochovaly již na hliněných sumerských tabulkách, staroegyptských papyrech a v učených knihách starobylé Indie a Číny. Dokonce se o ní zmiňuje i Bible.

Co cibule obsahuje?

Cibule obsahuje kromě jiného, vodu, bílkoviny, vlákninu, vysoké množství vitamínu B1, B2, B9, křemík, draslík. Vitamín C a provitamínu A nalezneme především v nati. Obrovský přínos cibule tkví v tom, že má mnoho antioxidačních, protizánětlivých, terapeutických a antialergických látek.

Léčivé účinky

Mají opravdu široké spektrum. Cibule pomáhá léčit:

 • chřipku, nachlazení, virózy
 • bolesti v krku, rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání
 • účinně působí na dýchací cesty
 • dezinfikuje ústní a nosní dutinu a zahání infekce dýchacích cest
 • dokáže snižovat horečku, vypotit rýmu
 • čistí ledviny a močové cesty
 • posiluje imunitní systém
 • prevence proti cukrovce, obezitě
 • chrání před rakovinou žaludku a prostaty, jícnu
 • posiluje zdravý vývoj kostí, chrání před osteoporózou
 • zmírňuje astma, sennou rýmu a projevy alergie

Co dál s cibulí?

Cibuli použít na odstranění bradavic. Do vydlabané cibule nasypeme sůl a získanou tekutinou dvakrát denně potíráme bradavice. Další lidový recept je na bodnutí hmyzem, kdy postižené místo potíráme čerstvou cibulovou šťávou. Méně známý je recept na detoxikaci organismu, kdy podle lidových léčitelů cibule pomáhá odstraňovat toxiny z těla přiložením plátků cibule na plosky nohou. Stačí pak natáhnout ponožky a přes noc nechat cibuli působit.

Jak cibuli užívat?

Je to na vás, fantazii se meze nekladou. Nejúčinnější je ale samozřejmě syrová, jako příloha k jídlu. Vynikající účinky má cibulový čaj, který má také mnoho variací. Například na kašel je např. výborný s medem a majoránkou.

Cibule pro krásu a psychickou pohodu

Cibule má díky svému složení kromě zázračných léčivých účinků i pozitivní vliv na udržení a tvorbu kolagenu v našem těle. A asi víte, kolagen je jedna z nejdůležitějších složek krásné pokožky. Rovněž stimuluje růst vlasů, jejich pevnost a kvalitu.

Cibule, jak výše zmíněno, obsahuje vitamíny z řady B. Především vitamín B9, neboli folát, dokáže regulovat hladinu serotoninu, tzv. hormonu dobré nálady, štěstí. Tím samozřejmě snižuje projevy deprese.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button