BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Chybí vám dostatek energie nebo potřebujete podpořit soustředění? Mohou vám pomoci tyto rostliny

Pokud si chcete zachovat dostatek energie a soustředění, které jsou potřebné pro náš každodenní život, je potřeba dodržovat zdravý životní styl. Ten zahrnuje pravidelný pohyb, dostatečný spánek a vyváženou stravu. Současná doba a hektický životní styl však často bývají příčinou toho, že se někteří z nás cítí vyčerpaní, bez energie a nesoustředění. Čím tedy doplnit energii a podpořit soustředění? Podívejte se na některé tipy.

Ženšen

Patří mezi populární bylinné doplňky a je známý svými vlastnostmi, které zvyšují naši energii. Obsahuje celou řadu tělu prospěšných sloučenin, které podpoří výkon a dodají tolik potřebnou energii.

Mějte však na paměti, že nadbytečné užívání přípravků obsahujících ženšen bývá spojováno s některými vedlejšími účinky. Patří mezi ně nespavost, střevní obtíže, vyšší krevní tlak nebo zvýšená srdeční frekvence. Pokud pravidelně užíváte léky, konzultujte používání těchto přípravků se svým lékařem.

Šalvěj

Tato bylinka má vysoký obsah celé řady rostlinných sloučenin. Patří mezi ně i takové, které mají léčivé účinky. Pokud budeme šalvěj užívat jako doplněk stravy, může nám zlepšit náladu, bdělost, pozornost i paměť.

Guarana

Guarana se, díky svým stimulačním účinkům, běžně používá jako přísada de energetických nápojů i doplňků. Obsahuje celou řadu sloučenin, mezi něž patří také kofein, saponiny nebo taniny. O nich se předpokládá, že mají příznivé účinky na energii a funkce mozku. Ačkoli bývá považována obecně za bezpečnou, její užívání může vést i k výskytu nežádoucích účinků. Patří mezi ně zvýšená srdeční frekvence nebo úzkost a to v případě, že je užívána v nadměrném množství. Je tedy potřeba konzumovat pouze množství doporučené. V případě, že si její konzumací nejste jisti, konzultujte ji se svým lékařem.

Máta peprná

Některé studie ukazují, že vdechování silic máty peprné může snížit únavu, zvýšit bdělost a podpořit paměť, energii i výkon. Používání vyšších dávek však může být toxické, poroto je vhodná konzultace se svým ošetřujícím lékařem.

Ashwagandha

Tato bylina se používá již od dob minulých jako ajurvédský prostředek a to díky svým blahodárným účinkům na mozkové funkce – může pomoci zlepšit paměť, pozornost i zpracovávání přijatých informací. Výzkum také ukazuje, že ashwagandha může mít příznivé účinky na produkci buněčné energie a může být užitečným nástrojem pro zvýšení sportovního výkonu.

Maca

Maca je rostlina, jejíž domovinou jsou oblasti Peru, kde si ji cení pro svůj potenciál zvyšovat energii. Některé studie ukazují, že její užívání jako doplněk stravy může pomoci zvýšit hladinu energie, snížit pocit úzkosti a zvýšit sportovní výkonnost.

POZOR

Mějte na paměti, že mnoho bylin může interagovat s běžně předepisovanými léky a může způsobit další nežádoucí účinky, takže je důležité si před použitím kterékoli z bylin promluvit se svým ošetřujícím lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button