Chrápání je velmi nepříjemné a jedná se o problém velmi často se vyskytující. Tento nepříjemný zvuk, který vydávají spáči, může často narušovat spánek nejen jich samotných, ale také spánek jejich partnerů. Jedním z důvodů chrápání může být uvolnění vnitřní struktury krku, která vibruje a tím vzniká zvuk. Pokud není chrápání následek závažných zdravotních obtíží, mohly by proti němu pomoci některé přírodní prostředky.
Heřmánek
Je známý svými protizánětlivými účinky. Kromě toho se jedná o přírodní svalový relaxant, může tedy pomoci zmírnit napětí kolem svalů a nervů. Z heřmánku si připravíme čerstvý čaj, který pijeme 30-45 minut před spaním.
Máta
Svými protizánětlivými vlastnostmi může pomoci snižovat otok membrán lemujících nosní otvory a hrdlo. Tím podpoří plynulejší dýchání. Máta pomáhá ulevit od dočasného chrápání těm, u nichž se objevuje z důvodů suchého vzduchu, nachlazení nebo alergie. Použít lze mátový esenciální olej. Před spaním si můžeme vetřít jednu kapku do spodní části nosních otvorů. Další možností je příprava čaje ze sušených nebo čerstvých lístků máty.
Med
Obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mohou pomoci snížit otok v oblasti krku. Ten je jednou z příčin ztíženého dýchání. Postačí přidat trochu medu do oblíbeného čaje a vypít jej před spaním.
Olivový olej
Patří mezi silné protizánětlivé prostředky. Může pomoci snížit otoky v oblasti krku a zajistí tak vzduchu snazší průchod. Smícháme půl lžičky olivového oleje a půl lžičky medu a užíváme půl hodiny před spaním.
Česnek
Kromě toho, že se jedná o velmi silné přírodní antibiotikum s protizánětlivými účinky, má česnek schopnost eliminovat hromadění hlenu. Tato vlastnost může způsobovat úlevu. Pokud můžete, rozžvýkejte denně stroužek česneku a zapijte jej sklenicí vody.
Napařování
Starobylý způsob, jak ulevit dýchacím cestám. Pomocníkem se může stát esenciální olej z čajovníku nebo eukalyptu. Postačí nakapat 3-4 kapky do horké vody a vzniklou páru pak vdechovat několik minut pod ručníkem.
Kopřiva
Pokud se chrápání objevuje jako následek sezónní alergie, může být dobrým pomocníkem kopřivový čaj. Kopřiva totiž obsahuje, kromě jiného, také antihistaminové sloučeniny. Připravíme si šálek kopřivového čaje, který pijeme 30 minut před usnutím. Pokud to jde, můžeme si připravit i jeden šálek během dne.
Kurkuma
Jedná se o koření se silnými protizánětlivými, antiseptickými a antibiotickými účinky. Aby mohla pomoci proti chrápání, musíme ji konzumovat s teplým, plnotučným mlékem. Do jedné sklenice mléka přidáme 2 lžičky kurkumy, dobře promícháme a pijeme půl hodiny před spaním.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.