Přírodní léčba

Chia semínka – zázrak z přírody?

Možná jste v obchodě zahlédli sáček s malými šedočernými kuličkami s názvem chia semínka. Možná je i jíte, protože víte, že jsou zdravá. Víte však, co vše semínka obsahují, jaké jsou jejich pozitivní, al ei negativní účinky?

Kde se vlastně chia semínka berou?

Nejprve si řekněme, kde se vlastně chia semínka berou. Pochází z jednoleté rostliny zvané šalvěj hispánská, která roste v horských oblastech Střední Ameriky. Je to bylina rostoucí do výše 1m s bílými nebo fialovými květy. Pěstuje se právě pro chia semínka, která se z této oblasti dostala až k nám do Evropy.  Rostlinu znali už staří Aztékové. V Kalifornii pak roste její příbuzná rostlina Salvia columbariae, jejíž semínka jsou nazývána jako „zlatá chia.“ Díky rychlému růstu se šalvěj hispánská používá také jako dekorativní rostlina.

Pozitivní účinky

Chia semínka jsou silnými antioxidanty. Obsahují nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a 6 v ideálním poměru 1 : 3, vitamínů A, skupiny B (B1, B2, B3, B9), C a E, minerálů (železo, zinek, draslík, fosfor, hořčík, vápník), vlákninu (téměř 40 %) a proteiny. Omezují chuť k jídlu, jsou stravitelná. Díky schopnosti nasát vodu a desetinásobně zvětšit vlastní hmotnost semínka v kombinaci s vodou vytváří gel, který pomáhá tělo hydratovat zevnitř.  Chia semínka jsou přirozeně bezlepkové.

Další pozitiva

  • podporují odolnost organismu
  • vyrovnávají hladinu pH v těle
  • podporují činnost mozku a jeho funkce
  • prospívají kvalitě vlasů, nehtů a pokožky
  • chia semínka působí i jako „hubnoucí zázrak,“ jsou vhodná i pro sportovce

Negativní účinky

I když se chia semínka oprávněně nazývají superpotravinou, měli bychom si jejich příjem hlídat. Nadměrné užívání nám může škodit. Určitě bychom si jejich příjem měli hlídat, pokud chceme hubnout, jejich energetická hodnota  je cca 209 kJ a 49,83 kcal na 10g dávku. Je jaro a objevují se různé alergie, pokud budeme chia semínka v dobré vůli nadužívat, je možné vypěstovat si i alergii. Vyšší dávky mohou u některých jedinců způsobit nadýmání, zažívací potíže, průjmy. Semínka snižují tlak, neměli by je užívat lidé s nízkým tlakem. Doporučené dávky nejsou jednotné, obecně platí 2 lžičky chia za den.

Užívání chia

Existují různé způsoby užívání této superpotraviny.  Nejjednodušší je vhodit je do vody, nechat nasát vodu a vypít. Je však pravdou, že semínka pustí „šlem“ a ne každému to chutná. Chuťově lepší je přidávat semínka do jogurtů, müsli, ovocných a zeleninových salátů. Je možné s nimi zahustit polévky, přidat je vaječných omelet apod. Fantazii se meze nekladou. Semínka se výborně hodí k raw stravě.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button