Přírodní léčba

Celer – rostlina plná zdraví

Nevzhledná kořenová zelenina, nebo svazek zelených stonků (řapíkatý celer), kterou povětšinou přidáváme do polévky s ostatními druhy zeleniny, protože nás to tak naše maminky naučily. Většina z nás si ale neuvědomuje, jak různorodé má celer léčivé účinky.

Co obsahuje?

Ač se to nezdá, celer je nabitý vitamín a minerály. Obsahuje draslík, fosfor, sodík, hořčík, vápník, železo, bílkoviny, silice, vitamínu C více než v citrónu, dále vitamíny A, K, vitamíny B1, B2 a E, které podpoří i váš nervový systém i krásu – ovlivňují totiž kvalitu vlasů, nehtů i kůže.

Účinky

Celer je nabitý látkami potřebnými pro naše zdraví, ale má prokazatelně další pozitivní účinky na náš organismus :

  • snižuje hladinu cukru a krevní tlak
  • podporuje tvorbu žluče a tím i trávení
  • snižuje chuť k jídlu, především na „těžká“ (tučná jídla), návazně tedy pomáhá      redukovat  nadbytečná kila
  • detoxikuje naše  tělo po nadměrném požití alkoholu – nejlepší je celerová šťáva
  • spolu s červenou řepu se používá v boji proti rakovině
  •  mírní stres, zlepšuje spánek. Zkuste sklenku celerové šťávy před usnutím, zkvalitní váš spánek
  • celer má i pozitivní vliv na mužskou potenci, prokrvuje pohlavní orgány
  • zlepšuje funkčnost pohybového aparátu, neboť je močopudný a pomáhá odplavovat toxiny  z těla, rozpouští usazeniny. Pomáhá tedy při bolestech kloubů, revmatismu a dně.
Green vegetable juice with celery stalk

Použití

Používání celeru neomezujte jen na přidávání do polévek. Jeho použití je mnohem pestřejší. je řeč nejen o zmíněných skvělých a účinných celerových šťávách, ale lze z něj vyrobit chutné pomazánky,  dresinky, obalit jako klasický řízek, nebo v sýrovém těstíčku, přidat do salátů, či k pečeným masům. Rozhodně můžete i použít i celerovou nať jako koření, čerstvou i sušenou. Na internetu jistě naleznete mnoho receptů, které si můžete přizpůsobit vaší chuti. Nejvíc prospěšný vašemu tělu je ale samozřejmě celer syrový. Zkuste si ho nakrájet na kolečka a chroupat ho místo chipsů. Třeba vám jeho charakteristická chuť zachutná a hlavně vaše tělo vám bude vděčné.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button