Bylinky

Celer můžete použít i jako bylinku: Síla se nachází v listech

Když se řekne celer, většina lidí si představí kulatý plod nebo světle zelené řapíky, které tak často vidíme v polévkách. Existuje ale ještě jedna odrůda celeru, která se pěstuje speciálně pro listy. Celer listový (Apium graveolens) je tmavší, listnatější a má tenčí stonky. Listy celeru mají silnou, téměř pepřovou chuť, pro kterou je celer velice oblíbený při vaření.

Používat celer v kuchyni je ale nejen otázka chuti. Tato rostlina může být vynikajícím zdrojem antioxidantů a prospěšných enzymů, a také takových vitamínů a minerálu, jako je vitamin K, vitamin C, draslík, kyselina listová a vitamín B6. V lidovém lékařství se používá již celá staletí může mít spoustu účinků na lidské zdraví. Podle několika farmakologických výzkumů může mít celer tak protizánětlivé aktivitity, které pomáhají zlepšit krevní tlak a hladiny cholesterolu, stejně jako předcházet srdečním onemocněním.

Historie celeru

Jedná se o velmi starou zeleninu, protože existují záznamy o tom, že listy celeru byly součástí pozůstatků nalezených v hrobce faraóna „krále Tutanchamona“, který zemřel v roce 1323 před Kristem. Listy celeru ale byly používány také ve starověkém Řecku jako girlandy pro mrtvé a do věnců nebo korun vítězům bitev. Celer je dokonce zmíněn v Homérově Iliadě, když autor říká, že koně jedli divoký celer, který rostl v Tróji. V minulosti byl celer pěstován jako zelenina převážně v zimních a časných jarních měsících. Lidé rádi jedli celer, aby pomohli s „očistou“ a věřili, že je to přirozené detoxikační tonikum, které dokáže zabránit nemocem. Jak víme, celer detoxikuje tělo díky svým hydratačním vlastnostem. Navíc semena celeru mohou být použita ke zmírnění bolesti, například artritické.

O celeru

Tato rostlina dosahuje maximální výšky 20-25 centimetrů. Listy této rostliny nápadně připomínají listy plocholisté petrželky, mají ale mnohem výraznější chuť. Jsou tmavě zelené a na koncích rozvětvené.

Pěstování celeru jako bylinky

Jakmile vyklíčí, je velmi snadné ho pěstovat. Na rozdíl od klasického celeru nemusí být ten listový vysazován do zákopů. Miluje částečné slunce a vyžaduje poměrně hodně vlhkosti, proto mu vyberte vlhké místo a dobře jej zalévejte. Velmi dobře roste také v malých prostorách a nádobách. O něco složitější to je ale s klíčivostí. Přímý výsev nemá velmi vysokou úspěšnost. Předpěstujte si rostlinu doma. Semena potřebují ke klíčení světlo: zatlačte je do horní části půdy, aby byly stále vystaveny světlu a namočte je zdola, místo aby byly pokryty narušenou půdou. Semena by měla klíčit po dvou až třech týdnech a měla by být umístěna venku až po uplynutí nebezpečí mrazu.

Sklízení a skladování

Listy celeru můžete jednoduše odřezávat a ihned použít ve své kuchyni. Svým vzhledem se podobají listům plocholisté petrželi, avšak mají mnohem silnější chuť. Pokud máte příliš velkou úrodu celeru a chcete si jej zachovat pro pozdější použití, můžete jej zavěsit vzhůru nohama ve větraném prostoru, stonky se velmi dobře suší a skladovat je můžete celé nebo drcené.

Celer v kuchyni

Celer má výraznější chuť než petrželka, můžete jej ale využít jako alternativu k této rostlině. Používat ji tak můžete v polévkách, dušených masech a salátech. Listy celeru se dají podobně jako petrželka využít jako ozdoba u mnohých jídel. Ze semen rostliny se připravuje celerová sůl, která se pak používá jako koření na rybí pokrmy, zeleninu a krokety. Pokud celer vaříme (či jinak tepelně upravujeme), udržuje si ve srovnání s ostatní zeleninou mnohem více antioxidantů. Avšak i tak je nejlepší jíst celer syrový nebo ho jen krátce povařit (například přidat do horké polévky až po odstavení z plotny). Celer skvěle doplňuje vaječné a bramborové pokrmy – zkuste ho přidat do svého tradičního bramborového salátu! Vhodný je také pro přípravu smoothie a celerové šťávy.

Zeleninová polévka s listovým celerem

Začněte tak, že si 1 kuřecí prso nakrájíte na malé kostičky. Taktéž zeleninu nakrájejte na malé kousky – kostičky či kolečka, prostě tak, jak to máte rádi. Použijte 3-4 mrkve, 1 cibuli, 3-4 stonky celeru a 1 cuketu. Zeleninu i maso dejte do velkého hrnce a zalijte 750 ml vody nebo kuřecího vývaru. Vařte 30 minut, poté podle chuti osolte a opepřete. Ještě 10 minut povařte. Můžete podávat.

Osvěžující celerová šťáva

Do mixéru vymačkejte šťávu z 1 limetky, přidejte 4 stonky celeru a 1 okurku. Rozmixujte dohladka a smíchejte se 120 ml kokosové vody. Podávejte.

Zdravotní přínosy celeru

Celer obsahuje řadu prospěšných látek, vitamínů, minerálů a živin. Toto složení je zodpovědné za úžasné zdravotní účinky celeru, o kterých si můžete více přečíst níže.

celer
Autor: Digigalos – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Je zdrojem vlákniny

Pokud sníte více než jeden šálek denně, můžete tak podpořit své trávení a hubnutí. Vysoký podíl vody a elektrolytů v celeru navíc může zabránit dehydrataci a speciální sloučeniny pomáhají celeru působit jako diuretikum a snižují nadýmání.

Pomáhá snižovat vysoký cholesterol

Celer obsahuje unikátní sloučeninu nazvanou 3-n-butylftalid (BuPh), o které je známo, že má účinek snižující lipidy. Navíc antioxidační aktivita celeru přispívá k celkovému zdraví srdce.

Snižuje zánět

Celer obsahuje antioxidanty a polysacharidy, o nichž je známo, že působí jako protizánětlivé látky, zejména antioxidanty flavonoidů a polyfenolů. Ty podporují celkové zdraví bojem proti poškození volnými radikály (nebo oxidačním stresem), které mohou vést k zánětu. Zánět je často příčinou chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční onemocnění, artritida a mnoho dalších.

Zabraňuje nebo léčí vysoký krevní tlak

Extrakty z celerových semen mají antihypertenzní vlastnosti, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak je jedním z významných rizikových faktorů koronárních srdečních onemocnění, který je největší příčinou úmrtí v průmyslových zemích. Výhody semen celeru zahrnují potenciální pomoc při kontrole chronicky zvýšených hladin krevního tlaku. Přínosy celeru pro snížení krevního tlaku pocházejí z jeho semen, které obsahují hexanové, methanolové a vodno-ethanolické extrakty. Tyto extrakty zlepšují cirkulaci, snižují zánět a pomáhají kontrolovat krevní tlak.

Pomáhá předcházet žaludečním vředům

Celerové listy pomáhá předcházet vzniku bolestivých vředů nebo je omezit. Je to díky obsahu speciálního typu ethanolového extraktu, který je užitečný při ochraně výstelky trávicího traktu před vředy. Extrakt z celeru má schopnost významně doplnit vyčerpané hladiny žaludečního hlenu, který je nutný v žaludku, aby se zabránilo tvorbě drobných děr a otvorů. Navíc celer vyživuje žaludek a střeva v důsledku přítomnosti chemických složek, jako jsou flavonoidy, taniny, těkavé oleje a alkaloidy. Tyto sloučeniny regulují hladinu uvolněné žaludeční kyseliny a zároveň zlepšují hladinu ochranného hlenu.

Chrání zdraví jater

Pravidelná konzumace celeru vede k nižšímu množství tuku v játrech.

Podpora při hubnutí

Celer obsahuje velmi nízký obsah kalorií a může být cenným jídlem, které vám pomůže zhubnout, protože má schopnost poskytovat důležité živiny a pomáhá regulovat metabolismus lipidů (tuků). Mimo jiné obsahuje antioxidanty, elektrolyty a vitamíny a minerály, jako je vitamin C, vitamíny B a draslík.

Přečtěte si: Celer – rostlina plná zdraví

Zlepšuje trávení a snižuje nadýmání

Semena celeru obsahují mastnou sloučeninu známou jako NBP, která má diuretický účinek a pomáhá tělu detoxikovat. Trávicí účinky celeru jsou částečně způsobeny také jeho diuretickým účinkem. Protože zlepšuje cirkulaci ve střevech, je také užitečná pro zlepšení trávení tím, že pomáhá zmírnit nadýmání a opuch z retence vody.

Obsahuje antimikrobiální vlastnosti, které bojují s infekcemi

Semena celeru se po celá staletí používala jako bylinný lék s antibakteriálními účinky. To znamená že celer je schopen výrazně vyčistit a snížit růst bakterií. To naznačuje, že celer může být použit k přirozenému posílení imunity a boji proti bakteriálním infekcím.

Pomáhá předcházet infekcím močových cest

Vzhledem k tomu, že celer pomáhá snižovat kyselinu močovou a stimuluje tvorbu moči, je prospěšné bojovat proti bakteriálním infekcím v trávicím traktu a reprodukčních orgánech. Podobně jako brusinky, které jsou známy pro boj proti infekcím močových cest, může celer pomoci předcházet infekcím močového měchýře, poruchám močového měchýře, problémům s ledvinami a případně i cystám na reprodukčních orgánech.

celer

Celer jako bylinka

Vypěstovat si celer jako bylinku může být mnohem jednodušší, než jej pěstovat pro velké kulaté plody nebo jako řapíkatý celer. Listy celeru jsou velice chutné a mají velice variabilní použití – přidat je můžete do jakéhokoli jídla. Společně s mnohými zdravotními účinky, které celer přináší, byste si i vy měli udělat trochu místa pro celer i ve své zahradě nebo v domě.

FOTO

Více fotografií celeru naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Miřík celer – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%99%C3%ADk_celer

Celer | Bylinky.info. Bylinky – Vše, co jste chtěli vědět o bylinkách! [online]. Copyright © 2010 [cit. 05.07.2019]. Dostupné z:https://www.bylinky.info/celer

Celery – Wikipedia. [online] . Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Celery

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button