Babské radyBylinkyPřírodní léčbaZdraví

Bylinné masti si vyrobíte snadno i doma

Přírodní bylinné masti vyrobené doma, bez zbytečných chemických přísad, lze použít i jako pleťové krémy či tělová mléka.

Výhodou těchto domácích přípravků je, že přesně znáte jejich složení a bylinky do nich přidávané si můžete vypěstovat i doma.

Základ pro výrobu masti

Nejčastěji se používá kokosový tuk, někdo jej nahrazuje sádlem.

Čistý kokosový tuk nabízí příjemnou vůni, jde velmi snadno rozetřít a to jak v pevném stavu, tak i olejíček a navíc nabízí i účinky mírně antibakteriální. Ty působí proti plísním, bakteriím a virům. Kromě toho má příznivý vliv na omlazení pokožky.

Postup výroby:

V misce, kterou umístíte do vodní lázně, si rozpustíte tuk, který jste si zvolili, a přidejte do něj potřebné bylinky. Mohou být čerstvé, ale i sušené. Mezi vhodné druhy se řadí levandule, měsíček, heřmánek nebo snítky konopí. Záleží na vaší potřebě, neboť každá bylinka nabízí jiné účinky. Bylinky by měly být celé ponořené v rozpuštěném tuku. Směs můžete nechat probublávat v horké vodě 2-3 hodiny, nebo nechat ztuhnout a postup opakovat druhý den. Následně je potřeba tuk s bylinkami přelít přes čisté plátýnko, nechat ztuhnout a uložit do chladu.

Výběr bylin

Každá bylinka má jiné účinky a také se používá k jiným účelům. Pro pleť a denní používání je nejvíce vhodný měsíček, který má navíc účinky hojivé a lze jej používat k hojení ran a jizev. Měsíčková mast je vhodným prostředkem pro zjemnění kůže a jako prevence proti striím a celulitidě. Bylinka kvete od června až do podzimu. Kromě toho příjemně voní. Hojivé účinky má i mast konopná. Heřmánková mast je vhodná na bolesti bříška u malých dětí. Zklidňující účinky nabízí mast z levandule. Ta se dá použít i po opalování. Kromě toho stahuje póry, prokrví pokožku a má chladivý efekt.Lze ji použít i na štípance od hmyzu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button