Bylinky

Penízek rolní není jenom plevel – udělejte z ní pomazánku nebo medovou hořčici

Penízek rolní (Thlaspi arvense) je léčivá bylinka z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). V současné době ji považujeme spíše za plevel, i když toto označení je značně nedostačující. Penízek rolní má natolik rozšířené použití v tradiční lidové medicíně, že si zaslouží označení jako léčivá bylinka. Má spoustu lidových názvů, mezi kterými můžeme jmenovat holubí vole, penízky, kokoška, luptík, raž, tašky, taštička, penížek nebo penízky, zmadina a pleskačky.

Poslední z lidových názvů „pleskačky“ je odvozen od schopnosti této rostliny vydávat až klapavý zvuk. Jistě si pamatujete, že jako děti jste lehce natrhnuli každý lístek této rostliny (tak, aby zůstal vyset) a poté s rostlinou točili. Jak rostlina rotovala, její listy klapaly o sebe a vydávaly svůj typický zvuk. Pojďte si přečíst, jaké má penízek rolní zdravotní účinky.

Trochu historie

Původem pochází penízek pravděpodobně ze Střední Asie. V současné době je ale rozšířen po celém světě. V Evropě se vyskytuje snad ve všech oblastech (kromě arktických). V České republice je hojně zastoupený a není člověka, který ho ani jednou neviděl. V roce 1944 se věřilo, že tato rostlina může být novým zdrojem kyseliny erukové využívané v několika průmyslových aplikacích. Skutečně se ukázalo, že tato rostlina má potenciál stát se průmyslově využívanou plodinou.

Popis rostliny

Rostliny jsou malé až střední výšky, vysoké asi 12,5 – 45 centimetrů. Velmi snadno se odlišují svými malými plochými kulatými semennými lusky ve tvaru penízků, což je také příčinou jejich rodového jména. Během zrání rostliny se tyto semenné lusky zbarvují ze zelené do hnědé. Semena jsou tmavě hnědá, oválná, se špičkou na jednom konci. V semenných luscích se nachází 12 semen, šest na každé straně, rozdělené do dvou oddílu tenkou membránou. Květiny mají čtyři okvětní lístky uspořádané do křížového tvaru. Jsou malé, o průměru 0,6 cm a na konci větví rostou v klastrech. Bílé květy příliš nevoní, ale samotná rostlina má hořčičný zápach, pokud ji rozdrtíme. Navštěvuje je řada opylovačů. Listy rostou střídavě, jsou kopinaté a ozubené. Dosahují délky 5 až 10 centimetrů.

Pěstování penízku

Penízek rolní roste na celém území České republiky, ať už se jedná o nížinu či podhůří. Vyžaduje živné půdy a nesnáší stín, takže roste na otevřených prostranstvích. Výsadba této rostliny je levná a rychlá. Můžete ji začít pěstovat v polovině září až do třetího týdne v říjnu – skvěle se tedy hodí jako krycí plodina. Vlhkost půdy při výsevu by měla být 85 % nebo vyšší. Semeno stačí rozptýlit a máte hotovo. Není nutné přihrnovat půdou, a když už, tak ne ve vrstvě vyšší než 1 centimetr. Žádné hnojení není nutné. Když je rostlina připravena ke sklizni, má světle nažloutlou zelenou barvu. Rostlina se vyskytuje jako plevel obdělávané půdy, kde může být vážným škůdcem.

Sklizeň

Chcete-li sklízet semena rostliny pro výrobu hořčice, musíte počkat, až rostlina zcela uschne. Semenné lusky by měly být hnědé. Suchá semena pak ochutnávejte, a pokud budou chutnat podobně jako hořčice, máte vyhráno.

Penízek rolní v kuchyni

Semena se používají v tibetské medicíně a má se za to, že mají štiplavou chuť. Mletá semena se často používají rozemletá na prášek jako náhrada hořčice. Semena lze naklíčit a použít do salátů. Mladé listy se mohou konzumovat vařené i syrové. Sklidit by se měly ještě před začátkem kvetení, protože by mohli být velmi hořké. Dokonce i mladé listy mají poněkud hořkou chuť a vůni a nemusí chutnat každému. Přidávají se zejména do salátů, ale i jiných potravin. Vařené se používají do polévek, kde chutnají trochu jako hořčice s nádechem cibule. Listy jsou velmi bohaté na bílkoviny.

Medová hořčice z penízku rolního

Asi třetinu šálku semínek z penízku rolního pomelte na prášek. Vmíchejte pět lžic mouky a dvě lžíce vody. Pořádně promíchejte a přidejte dále 3 lžíce červeného vinného octa a pět lžic medu. Všechno pořádně promíchejte. Konzumovat můžete okamžitě, i když lepší chuti docílíte, když směs necháte několik dní uležet.

Ostrá penízková hořčice

Jednu třetinu semínek pomelte na prášek a smíchejte s bílým vinným octem (půl šálku tohoto octa). Tuto směs nechte naležet přes noc. Poté přidejte lžičku soli, čtvrt lžičky kurkumy, špetku mletého nového koření, špetku zázvoru, špetku skořice, špetku muškátového oříšku a pořádně promíchejte. Přidejte lžičku vody a promíchejte. Pokud se vám směs zdá příliš hustá, přidejte vodu. Je-li příliš řídká, přidejte mouku.

Pomazánka z penízku rolního

Tři lžíce ostré penízkové hořčice (vyrobené podle receptu výše) smíchejte s třetinou šálku majonézy, polovinou šálku zakysané smetany a promíchejte. Přidejte čtvrt lžičky soli a čtvrt lžičky sušeného česneku. Po promíchání přidejte 1 lžíci namočených hořčičných semínek (přes noc jsme je namočili ve vinném octu). Tuto směs můžete podávat jako pomazánku nebo jako dip. Můžete přidat chilli koření.

Zdravotní účinky penízku rolního

Rostlina má antirevmatické a diuretické účinky. Semeno i mladé výhonky jsou považovány za dobré pro oči. Semena mají chladivé účinky. Jsou protizánětlivá a horečnatá, používají se při léčbě hnisu v plicích, zánětu ledvin, apendicitidy, semenných a vaginálních výtoků. Celá rostlina je protijed, protizánětlivá a používá se při léčbě karbunklů, akutní apendicitidy, střevního abscesu, poporodních bolestech, dysmenorey a endometriózy. Používejte opatrně, protože velké dávky mohou způsobit snížení počtu bílých krvinek, nevolnost a závratě. Rostlina má širokou antibakteriální aktivitu, účinnou proti růstu stafylokoků a streptokoků.

penízek rolní
Autor fotografií: H. Zell – CC BY-SA 3.0, Link

Hojně rozšířená rostlinka  

Vzhledem k poměrně rychlému a nechtěnému šíření označujeme penízek rolní jako plevel. Toto označení jej ale značně ponižuje, vzhledem ke zdravotním účinkům, které si můžete přečíst výše. Jedná se tedy o léčivou bylinku, kterou můžete použít na řadu neduhů. Toto použití je vyzkoušené v tradiční lidové medicíně, kde má rostlinka hojnou historii. To nejlepší na ní je, že ji nemusíme pěstovat, protože je natolik rozšířená, že ji najdeme téměř všude.

Foto

Více fotografií penízku rolního naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Penízek rolní – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADzek_roln%C3%AD

Information About Pennycress Plants: How To Control Field Pennycress . Gardening Know How – Gardening Is Easy! Let us Show You How [online]. Copyright © 2019 Gardening Know How [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/weeds/pennycress-weed-control.htm

Field penny-cress facts and health benefits. Food as medicine | Health Benefits Times [online]. Copyright © 2017 Healthbenefitstimes. All rights reserved. [cit. 19.09.2019]. Dostupné z: https://www.healthbenefitstimes.com/field-penny-cress/

Southern Forager: Canned Pickled Field Pennycress Seed Pods and Flower Tips. Southern Forager [online]. Dostupné z:http://southernforager.blogspot.com/2015/04/canned-pickled-field-pennycress-seed.html

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button