Přírodní léčba

Břečťan – popínavá rostlina s léčivými účinky

Břečťan je rostlina, se kterou se můžeme setkat nejen na plotech, ale plazí se i po zdech domů, některé druhy pěstujeme v bytě jako pokojovou rostlinu. Díky tomu, že v podzimním čase její listy neopadávají, velmi často tvoří součást podzimních nebo zimních dekorací. V přírodě se vyskytuje několik různých druhů, které se liší nejen tvarem a zbarvením listů, ale také odolností proti nižším teplotám. Některé druhy jsou určené pro venkovní pěstování, jiné jsou vhodné pouze do květináčů do bytů.

Břečťan popínavý

Tento druh patří mezi popínavé půdopokryvné rostliny, lze jej pěstovat venku, odolá i nízkým teplotám. Pokud jej použijeme jako popínavku na venkovní zdi budovy, může sloužit jako tepelná izolace. Problémem mohou být přímé sluneční paprsky, neboť břečťan popínavý patří mezi rostliny lesního podrostu, má raději polostín nebo stín.

  • Využití v lidovém léčitelství

Lidové léčitelství používá listy k výrobě obkladů na popáleniny od slunce, pomoc v boji proti celulitidě nebo na pohmožděniny.

Pozor si musíme dát na bobule, které jsou jedovaté, jejich konzumace může být příčinou střevních obtíží a ve větším množství nás mohou ohrozit na životě.

  • Rozmnožování

Rostlinku můžeme rozmnožovat generativně nebo vegetativně – necháme zakořenit její nadzemní části.

Břečťan irský

Jedná se o stálezelenou popínavou dřevinu, která se pomocí kořínků pne bez opory po zdech nebo plotech. Její listy se, od klasického břečťanu, liší svým tvarem, který je protáhlý. Daří se jí na téměř jakékoli půdě a odolává i mrazům.

Břečťan kanárský

Jeho domovinou jsou Kanárské a Azorské ostrovy a severozápadní část Afriky. Pro svůj růst si vybírá stinné vavřínové lesy, ale spatřit bychom jej mohly také v parcích a zahradách. Jedná se o plazivý nebo popínavý keř.

Břečťan kavkazský

Tento druh břečťanu má větší listy srdčitého tvaru. V našich podmínkách hůře odolává mrazu. Není náročný na pěstování a je vhodný jako půdopokryvná rostlina. Také může zdobit nevzhledné zídky nebo stěny altánků.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button