Jídlo a receptyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

BRAT dieta: při boji s průjmem

BRAT neboli anglická zkratka pro dietu obsahující banány, rýži, jablečnou šťávu a toasty – potraviny, které se doporučují při problémech s podrážděným žaludkem, průjmy a zvracením. Tato dieta se skládá z potravin s nízkým obsahem vlákniny, které rychle pomáhají regulovat stolici.

BRAT dieta byla používána jako lék na žaludeční chřipku už od roku 1926 s obměnami, jako je BRATT s čajem nebo BRATTY s čajem a jogurtem. Tento jednoduchý způsob stravování se v případech průjmu a nevolnosti osvědčil, nicméně z důvodu nízkého obsahu vlákniny, bílkovin a tuků není tak často lékaři předepisován, protože postrádá dostatek živin, a to zejména pro děti.

Plán BRAT diety

Pokud trpíte zvracením, průjmem či nevolností, navrhuje oregonská klinika řídit se následujícími kroky.

Prvních šest hodin: Poté, co se u vás projevily první symptomy, se důrazně doporučuje vyhnout se jakýmkoli potravinám či tekutinám, aby se mohl váš žaludek zotavit. Poté by měl začít postupný ozdravný proces, nejdříve jen s popíjením vody.

Den první: Hydratace je velmi důležitá, proto pijte čiré tekutiny (jako je voda, jablečný džus, slabý čaj či vývar) po troškách (jeden až dva doušky každých deset minut). A v případě návratu symptomů zopakujte celý proces.

Den druhý: Nyní můžete postupně začít přidávat banány, rýži, jablečnou šťávu a toasty.

Den třetí: Vzhledem k tomu, že dosud byla vaše strava chudá na živiny, je důležité do svého jídelníčku od třetího dne zařadit pestřejší stravu. Postupně můžete přidávat vařená vejce, kompoty, dušenou či vařenou zeleninu a bílé maso.

Kromě toho je nesmírně důležité pít hodně vody a vyhnout se tukům, mléčným výrobkům, kofeinu, alkoholu, syrové zelenině a citrusovým plodům, protože tyto potraviny a nápoje jen váš stav zhorší.

Také se poraďte se svým lékařem, jaké léky byste měli užívat, pokud vaše příznaky trvají déle než 24 hodin.

Výhody BRAT diety

Řada studií prokázala účinnost diety BRAT při žaludečních potížích a její zvláštní účinnost v případě průjmu. Ve studiích prováděných na více než 2 900 dětí s akutním průjmem výzkumníci zjistili, že nazelenalé banány zařazené do dětského jídelníčku pomohly k rychlejšímu zotavení.

Nežádoucí účinky BRAT

Jak již bylo zmíněno, BRAT dieta má určitá omezení, která mají především co do činění s nedostatkem důležitých živin jako je vláknina, bílkoviny a tuk, takže je nevhodná pro děti, protože může vést k podvýživě.

Výzkum, který srovnával množství živin v normální stravě dvouletých s BRAT dietou, zjistil, že BRAT dieta obsahuje o 300 kalorií, 70 % bílkovin a 80 % tuku méně. Má také výrazně nižší hladinu vitaminů A, B12 a vápníku.

Potraviny, které jsou vhodné při průjmu

I přesto, že BRAT dieta ulevuje od průjmu, neposkytuje dostatek živin, aby mohla být dlouhodobě dodržována. Proto přední výživoví odborníci doporučují různé potraviny, které jsou bohaté na živiny a mají pozitivní vliv na léčbu průjmu.

vývar z kostí

Vývar z kostí je bohatý na živin potřebné pro správné trávení a perfektně se tak hodí pro léčení

Probiotické potraviny (jogurty, kysané zelí a Kombucha)

Výzkum z roku 2011 uvádí, že probiotické potraviny jsou jedním z nejlepších prostředků v boji proti průjmu, protože poskytují bakterie důležité pro střevní mikroflóru.

Banány

Banány obsahují vysoké množství draslíku a jsou snadno stravitelné. Jak již bylo zmiňováno, nazelenalé banány jsou účinnější než zralé.

Zeleninová šťáva z kořenové zeleniny

Mrkvová šťáva je jednou z nejvíce doporučených možností při léčbě průjmu, neboť je bohatá na živiny, jako je vláknina, hořčík, draslík, vápník a vitaminy A, C, D, E a K. Studie z roku 1988 naznačují, že mrkvová šťáva také zabraňuje dehydrataci při průjmu, protože „nepřispívá ke ztrátě vody a elektrolytů.“

Sladké brambory

Sladké brambory jsou díky vysokému množství nerozpustné vlákniny a dalších živin skvělou volbou při boji s průjmem.

Lněný olej

Lněný olej je nejen jeden z nejbohatších zdrojů životně důležitých omega-3 mastných kyselin, ale také vhodně působí při léčbě průjmu i zácpy.

Voda

Dostatek pitné vody pomáhá snížit riziko vzniku dehydratace spojené s průjmem.

Olej z máty peprné

Mátová silice pomáhá zklidnit zažívací ústrojí, je tedy skvělá pro zmírnění vedlejších projevů průjmu, jako je například bolest břicha.

Pokud trpíte dlouhodobějšími problémy, vždy raději vyhledejte svého lékaře. Nicméně, zdravý životní styl, který zahrnuje zdravé stravování, pravidelný pohyb a pitný režim, může pomoci takovýmto onemocněním předcházet.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button