Babské radyPřírodní léčbaZdraví

Bobkový list jako dokonalé koření i léčivý prostředek

Bobkový list je druh koření, který se nachází snad v každé domácnosti. Většinou si jej spojíme se smetanovými omáčkami, kyselými, nakládanými jídly, marinádami na maso nebo některými druhy polévek.

Jedná se o sušené listy vavřínu, jehož původní domovinou byla Malá Asie, z níž se postupně rozšířil do celého světa. Obsahuje minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík) a některé druhy vitamínů a v lidovém léčitelství se využívá po celá staletí.

Zdravotní přínosy bobkového listu v lidovém léčitelství

Použít lze listy čerstvé nebo sušené, ty jsou u nás k dostání častěji. Lze je nadrtit, ale častěji se používají celé listy, které se však nekonzumují. Pokud je využíváme při přípravě pokrmů, odstraňují se před jejich servírováním.

  • Podpora trávení

Pokud pokrm obsahuje vývar z bobkového listu, nejen že mu toto kožení dodá skvělou chuť, ale také má pozitivní vliv na činnost trávicí soustavy, pomáhá zmírňovat obtíže spojené s nadýmáním a zácpou.

  • Pomoc při respiračních obtížích

Bobkový list má antibakteriální účinky. Z bobkových listů si můžeme připravit obklad, který aplikujeme na hrudník. Vdechování par může být účinnou aromaterapií, která podpoří uvolnění hlenu z dýchacích cest. V tomto případě je však vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem.

  • Boj proti zánětům

Bobkový list redukuje zánětlivé procesy v našem těle a je účinným prostředkem v boji proti bolestem kloubů.

Používání bobkového listu k léčebným účelům

Jak již bylo uvedeno výše, lze z něj připravit obklady na hrudník. Další možností je příprava mazání na bolavé klouby. Do olivového oleje naložíme bobkové listy, které necháme týden louhovat. Vzniklým přípravkem pak masírujeme bolavé klouby.

Pokud máte obtíže spojené s tvorbou lupů, můžete si připravit odvar z listů, kterým si pak oplachujete hlavu.

Cítíte-li velkou únavu, můžete si připravit odvar z pěti kousků bobkového listu a litru vody a ten pak nalít do večerní koupele. Uvolní svaly a zmírní jejich bolest.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button