S podzimními sychravými dny nadchází i období nachlazení, chřipek a rým. Někdo proti nim bojuje pomocí přípravků z lékárny, jiný používá přírodní prostředky. Dobrými a účinnými pomocníky mohou však být ještě stále málo využívané aromatické éterické oleje.

 Aromatické oleje

se vyrábí z aromatických rostlin, které během svého růstu pomocí fotosyntézy, energie ze slunce a živin tvoří tzv. silice – vonné esence. Ty se ukládají v různých částech rostliny a při jejím mechanickém poškození se uvolňují. Pro léčebné účely se pak vonné silice z rostliny uvolní pomocí destilace za určité teploty a tlaku a získáme pak éterický olej a druhou složku tzv. květovou vodu. Někdy se používá i metoda lisování (např. u citrusů). Oleje se nerozpouští ve vodě, ale např. v alkoholu ano, jsou těkavé, dobře se rozptylují ve vzduchu. Tyto vlastnosti se využívají pro jejich další využití – v tzv. aromaterapii.

Aromaterapie

Je přírodní léčebná metoda, kdy se vonné oleje používají pro léčení či prevenci různých onemocnění, či uvolnění psychického stresu a to buď inhalací, koupelemi, či masážemi. Je nutné ale používat kvalitní vonné oleje, 100% přírodní, což by vždy mělo být uvedeno na etiketě lahvičky.

Rýma a nachlazení

Vonné oleje jsou tedy, kromě jiného, dobře využitelné při nachlazení.

Máme-li suchý dráždivý kašel, nebo máme ucpané dutiny, použijeme olej eukalyptový a olej z borovice.

Také tea tree olej uvolňuje dýchací cesty a zároveň posiluje imunitu. Olej z dalších jehličnanů působí na silně ucpané dýchací cesty – sáhněte po oleji ze smrku, či jedle, ty i zmírňují tvorbu hlenu.

Olej z majoránky pak působí proti rýmě a kýchání.

Proti chřipce, posílení imunity působí i oleje citrónu, či mateřídoušky.

Kapacitu dýchacího ústrojí (lze využít i u astmatiků) zvyšují oleje s pronikavou vůní – myrty, cypřiše, rozmarýnu nebo zázvoru.

Čtěte:  Recepty na TOP šťávy bohaté na železo

Oleje můžeme přidat do koupele, do aromalampy, odpařovače, nebo difuzéru.

Tak zkuste pomoci svému uzdravení pomocí vůní.