S podzimními sychravými dny nadchází i období nachlazení, chřipek a rým. Někdo proti nim bojuje pomocí přípravků z lékárny, jiný používá přírodní prostředky. Dobrými a účinnými pomocníky mohou však být ještě stále málo využívané aromatické éterické oleje.
Aromatické oleje
se vyrábí z aromatických rostlin, které během svého růstu pomocí fotosyntézy, energie ze slunce a živin tvoří tzv. silice – vonné esence. Ty se ukládají v různých částech rostliny a při jejím mechanickém poškození se uvolňují. Pro léčebné účely se pak vonné silice z rostliny uvolní pomocí destilace za určité teploty a tlaku a získáme pak éterický olej a druhou složku tzv. květovou vodu. Někdy se používá i metoda lisování (např. u citrusů). Oleje se nerozpouští ve vodě, ale např. v alkoholu ano, jsou těkavé, dobře se rozptylují ve vzduchu. Tyto vlastnosti se využívají pro jejich další využití – v tzv. aromaterapii.
Aromaterapie
Je přírodní léčebná metoda, kdy se vonné oleje používají pro léčení či prevenci různých onemocnění, či uvolnění psychického stresu a to buď inhalací, koupelemi, či masážemi. Je nutné ale používat kvalitní vonné oleje, 100% přírodní, což by vždy mělo být uvedeno na etiketě lahvičky.
Rýma a nachlazení
Vonné oleje jsou tedy, kromě jiného, dobře využitelné při nachlazení.
Máme-li suchý dráždivý kašel, nebo máme ucpané dutiny, použijeme olej eukalyptový a olej z borovice.
Také tea tree olej uvolňuje dýchací cesty a zároveň posiluje imunitu. Olej z dalších jehličnanů působí na silně ucpané dýchací cesty – sáhněte po oleji ze smrku, či jedle, ty i zmírňují tvorbu hlenu.
Olej z majoránky pak působí proti rýmě a kýchání.
Proti chřipce, posílení imunity působí i oleje citrónu, či mateřídoušky.
Kapacitu dýchacího ústrojí (lze využít i u astmatiků) zvyšují oleje s pronikavou vůní – myrty, cypřiše, rozmarýnu nebo zázvoru.
Oleje můžeme přidat do koupele, do aromalampy, odpařovače, nebo difuzéru.
Tak zkuste pomoci svému uzdravení pomocí vůní.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.