Minerální složení soli mrtvého moře
Místo léčby už od starověku. Mrtvé moře – místo jedněch z prvních světových lázní. Praktiky toho, co je dnes známé jako thalassoterapie používali již pro starobylé egyptské, řecké a římské návštěvníky, kteří se koupaly ve vodě Mrtvého moře a dávali si mořské bahno po celém těle, aby očistili, zklidnili a oživili pokožku.
Terapeutické účinky soli z Mrtvého moře jsou odvozeny z jeho velmi bohaté minerální kompozice. Ačkoli obsahuje více než 20 prvků, představíme si ty nejrozšířenější:
Hořčík – působí na více než 300 nezbytných reakcí ve vašem těle včetně pohybů svalů, opravy DNA, výroby energie a buněčné signalizace. Magnesium je silný protizánětlivý prostředek, který také bojuje proti depresi, zlepšuje spánek a posiluje kosti. Sůl z Mrtvého moře se skládá z 31% až 35% chloridu hořečnatého.
Draslík – elektrolyt s pozitivním nábojem, který vede elektrický výboj v tekutinách v buňkách. Draslík je životně důležitý pro hydrataci, srdeční rytmus, svalové kontrakce a rovnováhu pH. Draslík tvoří 20% až 28% soli z Mrtvého moře.
Sodík – ačkoli je často ponížen, protože naše diety mají tendenci neobsahovat nadměrné množství soli, sodík je nezbytným elektrolytem potřebným pro vstřebávání a transport živin, rovnováhu tekutin, krevní tlak a přenos nervových signálů. V soli z Mrtvého moře tvoří 3 až 8% svého minerálního obsahu.
Vápník – hraje důležitou roli ve zdravých kostech a zubech. Vápník, je také nezbytný k cirkulaci krve, uvolňování hormonů, regulaci tělesné hmotnosti a stabilizaci enzymů. Sůl z Mrtvého moře obsahuje 0,1% až 0,5% chloridu vápenatého.
Síra – pomáhá syntetizovat bílkoviny, podporuje chrupavky a pojivovou tkáň, pomáhá tělu odolávat bakteriím a čistí tělo od toxinů. Tvoří 0,05% až 0,2% soli z Mrtvého moře.
Jak může být sůl z mrtvého moře využita pro zdraví a krásu?
Po staletí jezdí lidé k Mrtvému moři, aby si vyléčili nebo aspoň zmírnili příznaky a postup různých nemocí…
1. Sůl z mrtvého moře je hloubkově hydratační
Koupání v 5% roztoku soli z Mrtvého moře zlepšuje hydrataci pokožky, zmírňuje zčervenání a drsnost a zlepšuje kožní „bariéru“ podle studie zveřejněné v roce 2005. Lidé trpící atopickým ekzémem pokožky ponořili jedno rameno do mořské vody a druhé rameno nechali nad vodou po dobu pouhých 15 minut. Zatímco rameno ošetřené solí vykazovalo významné zlepšení ve všech oblastech, rameno které pod vodou nevylo vykazovalo důkazy další transepidermální ztráty vody.
Protizánětlivé a hydratační účinky soli z Mrtvého moře jsou způsobeny vysokým obsahem hořčíku. Soli hořčíku se váží na vodu, což zase zvyšuje absorpci a propustnost pokožky.
2. Sůl z Mrtvého moře čistí a desinfikuje
Díky sírovým přírodním antibakteriálním vlastnostem je sůl z Mrtvého moře skvělá pro čištění povrchu pokožky. Vzhledem k tomu, že sůl z Mrtvého moře obsahuje pouze malé množství síranových solí, nabízí jemný způsob, jak snížit mastnotu pleti a odstranit akné.
3. Je to úžasný exfoliátor
Další způsob, jak sůl z Mrtvého moře pomáhá vyčistit kůži, je její schopnost odlepit mrtvé kožní buňky, které mohou přispět k nerovnosti kůže, zaneseným pórám a skvrnám. Chcete-li provést křovinu, spojte ½ šálku jemně mleté soli z Mrtvého moře s ¼ šálkem kokosového oleje.
4. Sůl z Mrtvého moře podporuje omlazení pleti
Při hodnocení vlivů soli z Mrtvého moře na stárnoucí pokožku vědci zjistili, že snižují drsnost kůže, což přispívá k jemným liniím a hlubokým vráskám. Ve srovnání s placebem, komerčně připraveným gelem proti vráskám a 1% roztokem soli z Mrtvého moře byly tyto masti aplikovány dvakrát denně po dobu čtyř týdnů. Zatímco placebo a gel proti vráskám snížily vrásky na kůži o 10%, respektive o 27%, ošetření soli z Mrtvého moře bylo lepší ve vyhlazování pokožky, protože snižovalo hlubokost vrásek o více než 40%.
5. Léčí chronická kožní onemocnění
Kombinace minerálů v soli z Mrtvého moře působila zázraky pro lidi, kteří trpí suchou, citlivou a svědící kůží. Jako léčba psoriázy – koupání se v roztoku soli z Mrtvého moře jednou denně po dobu 20 minut po dobu tří týdnů zmenšilo u pacientů oblasti psoriázy a závažnosti (PASI) o průměrné procento 34,8%. Jeden měsíc po ukončení léčby se skóre PASI nadále snižovalo v průměru o 43,6%.
V případě atopické dermatitidy bylo 49 pacientů s ekzémem vykoupáno v Mrtvém moři; potom strávili nějaký čas na slunci – terapeutickou praxi nazvanou klimatoterapie.
Při použití skóre indexu atopické dermatitidy (SCORAD) došlo k výraznému zlepšení symptomů suchosti, zarudnutí, otoku a odlupování pacientů. Klimatoterapie v oblasti Mrtvého moře s pobyty trvajícími více než čtyři týdny vedla k vyléčení ekzému o více než 95%.
6. Uklidňuje příznaky revmatické artritidy
Bolestivým otokem kloubů může revmatická artritida v průběhu času vést k erozi a deformitě kostí. Ačkoli neexistuje žádná léčba, terapie soli z Mrtvého moře se ukázala jako účinná léčba mnoha příznaků revmatoidní artritidy.
Ve studii se pacienti dva týdny koupali v soli z Mrtvého moře denně po dobu 20 minut. Vyhodnocené revmatology a jejich vlastní sebehodnocení, pacienti ukázali významné zlepšení ranní tuhosti, 15 metrů chůze, síla stisku, obvod kloubů, počet aktivních kloubů a aktivity každodenního života. Snížení příznaků bylo po dvou týdnech největší a příznivé účinky koupání v soli z Mrtvého moře trvaly jeden měsíc po skončení léčby.
7. Zklidňuje bolest svalů
Koupání v soli z Mrtvého moře může pomoci zmírnit svalové křeče a bolest a nabízí relaxační způsob, jak zmírnit bolest a nepohodlí unavených a napjatých tkání.
Testováním jeho účinků na fibromyalgii – chronický stav charakterizovaný bolesti svalů, únavou, poruchami spánku, poruchou paměti a změnami nálady – vědci zjistili, že koupání v Mrtvém moři v průběhu 10 dnů zlepšilo závažnost a četnost příznaků. Úleva od bolesti, únava, ztuhlost, úzkost, bolesti hlavy, problémy se spánkem a otoky kloubů byly okamžité a trvaly tři měsíce po léčbě.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.