Jídlo a receptyZdraví

6 důvodů proč konzumovat zázvor

Asi už jste slyšeli, že zázvor je našemu zdraví prospěšný. Toto koření, které bylo po staletí používáno jak pro svou výraznou chuť, tak pro léčivé vlastnosti, je u nás čím dál populárnější.

Zázvor se v tradiční/alternativní medicíně používá již po staletí, a to v různých podobách.

A moderní vědecký výzkum ukázal, že zázvor má řadu terapeutických vlastností. Pojďme si říci, proč bychom měli zázvor konzumovat.

Co obsahuje?

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je tropická vytrvalá rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Je plná minerálů, jako je draslík, mangan, měď a hořčík, a zároveň má vysoký obsah vitamínů A, C a E. Jedinečná chuť a vůně zázvoru pochází z přírodních olejů, které zázvor obsahuje, z nichž nejvýznamnější je gingerol. Gingerol je hlavní biologicky aktivní složkou zázvoru a je odpovědný za většinu jeho léčivých účinků. Má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Zázvor rovněž obsahuje přírodní antibiotikum jménem dermcidin.

6 důvodů proč konzumovat zázvor

 1. je důležitý pro zvýšení naší imunity a ochraně proti nachlazení – má antiseptické účinky
 2. zmírňuje bolest svalů po tělesné námaze a přináší i úlevu od otoků. Je doporučován při léčbě osteoartrózy a revmatické artritidy.

 3. zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí – pomáhá od plynatosti až po zvracení ,říhání, pálení žáhy, nadýmání. Užívá se také jako prevence mořské nemoci a nevolnosti při jízdě dopravními prostředky (spojené i se studeným pocením a závratěmi), nebo při nevolnostech v těhotenství.

 4. Pravidelné užívání zázvoru vede ke snížení hmotnosti a úbytku podkožního tuku především v oblasti břicha, snižuje hladinu cholesterolu, detoxikuje
 5. zlepšuje kvalitu a pružnost pokožky a růst vlasů
 6. má protirakovinové účinky

Jak ho konzumovat ?

Zázvor samozřejmě lze koupit v lékárnách jako potravinový doplněk. Nejlepší je ale konzumovat čerstvý zázvor, který si můžeme přidávat do jídel (ideální je např. dýňová polévka, nebo ho můžeme nastrouhat třeba na pečené kuře). Výborný je zázvorový čaj, kdy si nebo plátek zázvoru přidat do smoothie.

Recept na zázvorový detoxikační čaj

Přichází jarní období, které je nejlepší pro detoxikaci organizmu. Nabízíme vám recept skvělý zázvorový čaj, při jehož pravidelném užívání můžeme organismu vyčistit se od odpadních látek, zhubnout, nastartovat metabolismus.

 • 1/2 hrsti nakrájeného nebo nastrouhaného zázvoru
 • 1 lžíce medu
 • 1 litr pitné vody
 • špetka kajenského pepře
 • štáva z 1/2 citronu
 • špetka soli

Postup:

1. Vodu přivedeme k bodu varu, přidáme nastrouhaný zázvor a pepř, osolíme a necháme probublávat tak 20 minut
2. Čaj necháme zchladnout, do prochladlého zamícháme med a citronovou šťávu
3. Pijeme 2 dl každé 2 hodiny

Zázvorový olej

Zázvorový esenciální olej obsahuje nejvíce gingerolu, zmíněné protizánětlivé a antioxidační látky, proto ho řada odborníků doporučuje. Můžete ho zakoupit v kvalitních prodejnách se zdravou výživou a užívá se buď vnitřně, nebo zevěn, kdy ho můžete aplikovat na postižená místa (například při bolestech svalů). Nepřekračujte doporučenou denní dávku, která činí 2 – 3 kapky zázvorového esenciálního oleje na postižená místa.

I dobrého s mírou

Je bez diskuze, že zázvor je našemu zdraví opravdu prospěšný. Jeho užívání není nebezpečné, ale doporučujeme vám poradit se o jeho užívání s lékařem, zejména pokud jste těhotná nebo trpíte chronickým onemocněním či užíváte léky, jejichž účinnost by účinné látky v zázvoru mohly negativně ovlivňovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button