BylinkyZdraví

6 benefitů kopřivy dvoudomé

Tuto rostlinku někteří považují za nepříjemnou a to díky jejím žahavým listům, které zanechávají na naší kůži vyrážku a pocit pálení.

Rostlinka má však celou řadu zdravotních benefitů. Mezi její důležité zdravotní přínosy patří především schopnost detoxikace těla, zmírňování některých příznaků sezónních alergií, posilování imunity, zlepšování krevního oběhu, minimalizace příznaků menopauzy nebo pomoc v péči o pleť.

Použití kopřivy dvoudomé

Kořen i listy mají různé léčivé vlastnosti. Z kořenů se vyrábějí tablety, čaje, tinktury nebo extrakt, obdobné je to s listy. Některé kultury používají listy pro přípravu polévky. Nejčastěji se však využívají pro výrobu čajů. Rostlinku však lze aplikovat také lokálně a to ve formě olejového extraktu. Použijete-li přírodní olej, je potřeba jej kombinovat s oleji nosnými, neboť bývá velmi silný.

Kořen i listy obsahují vitamíny (A, B, C, K). Listy jsou bohatým zdroje terpenoidů, karotenoidů, mastných kyselin, esenciálních aminokyselin, chlorofylu a minerálů. Také se v nich nacházejí polyfenoly s antioxidačními vlastnostmi.

1. Detoxikace těla

Široká škála prospěšných sloučenin podporuje detoxikaci těla. Jako účinné diuretikum může zajistit, že neutralizované toxiny jsou z těla snadno vylučovány. Také podporuje hladký průběh trávicích procesů. Tím brání hromadění nebezpečných toxinů.

2. Podpora ženského zdraví

To zajistí některé aktivní složky. V případě výskytů bolestivých premenstruačních příznaků poskytne úlevu od křečí a nadýmání, minimalizuje průtok krve během menstruace. Usnadňuje přechod v menopauze.

3. Boj proti ledvinovým kamenům

Kopřiva dvoudomá má diuretické účinky a lze ji využít při výskytu močových a ledvinových kamenů. Fytochemikálie, mezi které patří flavonoidy, antokyany nebo saponiny, pomáhají eliminovat ukládání vápníku, oxálátu a dalších krystalů v těle. Má pozitivní vliv při výskytu potíží spojených s infekcí močových cest.

4. Boj proti zánětům

Účinné sloučeniny v kopřivě obsažené pomáhají bojovat proti různým zánětlivým stavům. Ve středověku se kopřivový čaj používal na bolest kloubů, ekzémy, artritidu nebo dnu.

5. Pomoc proti vysokému krevnímu tlaku

Pravidelná konzumace čaje připraveného z listů kopřiv může být šikovným pomocníkem při snižování vysokého krevního tlaku. Také zmírní napětí a stres kardiovaskulární soustavy.

6. Pomoc proti akné

Aplikace výtažků na pokožku může pomoci eliminovat závažnost akné. Také může bránit výskytu bakteriálních infekcí na pokožce. Díky svým antioxidačním vlastnostem urychluje hojení ran, snižuje výskyt jizev a skvrn a podporuje redukci vrásek nebo stařeckých skvrn. Také může být součástí mastní používajících se na popáleniny.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button