Přírodní léčbaZdraví

11 přínosů černého čaje, o kterých jste neměli tušení

Byli jste někdy kritizováni za váš výběr kofeinových nápojů, jako je čaj nebo káva? Ačkoli nadmíra čehokoli má většinou neblahé účinky, další šálek černého čaje není tak škodlivý, jak byste si mohli myslet.

Když přijde na bylinný, zelený nebo černý čaj, rozdílné věci vyhovují rozdílným lidem a doporučení doktora by nikdy nemělo být ignorováno, nicméně dopřát si šálek nebo dva černého čaje, může být rozhodnutí pro zdravý životní styl, jak ukázaly některé studie.

Zelený i černý čaj je vyrobený z keře čajovníku čínského, oba však mají rozdílný způsob zpracování. Nejen, že jsou lístky usušeny, srolovány a zahřáty, ale lístky černého čaje jsou navíc fermentovány před finálním tepelným zpracováním.

Níže je uvedeno 11 zdravotních přínosů, které má pravidelné pití šálku nebo dvou černého čaje. Černý čaj je doporučován pít samostatně bez žádných přídavků, jako je mléko nebo cukr, aby se plně projevily jeho účinky.

  1. Zdravá ústní dutina

    Studie financované Asociací Tea Trade Health Research naznačují, že černý čaj nejen redukuje vznik plaku, ale také zabraňuje růstu bakterií, které způsobují zubní kazy. Polyphenoly, které se nachází v černém čaji, zabíjejí a předcházejí bakteriím způsobující zubní kaz a omezují růst bakteriálních enzymů, jež vytvářejí přilnavý povrch vázaný na naše zuby a tím vzniká plak.

  2. Lepší srdce

    V roce 2009 Arab L. et al. zveřejnil studii s názvem Konzumace zeleného a černého čaje a risk mrtvice: meta-analýza, kde bylo popsáno, že nehledě na to, kde člověk žije, jedinci kteří konzumují 3 nebo více šálků čaje denně, mají o 21 % menší náběh na mrtvici než lidé, kteří konzumují méně než jeden šálek zeleného nebo černého čaje denně.

  3. Antioxidanty

    Černý čaj obsahuje polyphenoly, antioxidanty, které brání poškození DNA spojenému s tabákem nebo jinými toxickými chemikáliemi. Tyto antioxidanty se liší od těch, které se nacházejí v ovoci a zelenině, tudíž jako součást pravidelné stravy mohou poskytnou další výhody vůči zdravému životnímu stylu.

  4. Prevence rakoviny

    Přestože je stále potřeba mnoho výzkumů, aby se s jistotou potvrdily techniky předcházející rakoviny, jisté studie ukazují, že výše zmíněné antioxidanty jako polyphenol a katechin v čaji pomáhají předcházet vzniku určitým druhům rakoviny. Například ženy, které pijí pravidelně černý čaj, mají menší šance získat rakovinu vaječníků.

  5. Zdravé kosti

    Studie naznačují, že lidé pravidelně pijící černý čaj mají silnější kosti a menší pravděpodobnost vzniku artritidy díky fytochemikáliím, které se v čaji nacházejí.

  6. Menší pravděpodobnost cukrovky

    Podle studie provedené na postarších lidech žijících ve Středomoří bylo zjištěno, že lidé pravidelně konzumující 1-2 šálky černého čaje měli až o 70 % nižší šanci rozvinutí cukrovky druhého typu.

  7. Proti stresu

    Všichni pravděpodobně známe uklidňující účinky černého čaje. Nejen, že šálek černého čaje vás zklidní po dlouhém dni, ale studie ukazují, že aminokyselina L-theanin, nacházející se v čaji, pomáhá s relaxací a s lepší koncentrací. Bylo také prokázáno, že černý čaj snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

  8. Lepší imunitní systém

    Černý čaj obsahuje alkylaminové antigeny, které podporují imunitní systém. Navíc také obsahuje tanin, jenž má schopnost bojovat s viry, a tím nás udržovat ochráněné před onemocněními, jako je chřipka, střevní chřipka nebo před jinými běžnými viry, se kterými běžně přicházíme do styku.

  9. Zdravý trávicí trakt

    Tanin posílí váš imunitní systém, ale má i léčebný efekt na žaludeční a střevní onemocnění a pomáhá snížit trávicí činnost.

  10. Nárůst energie

    Na rozdíl od jiných nápojů, které mají poměrně vysoký obsah kofeinu, malé množství v černém čaji pomáhá posílit proudění krve do mozku bez přetížení srdce. Také povzbuzuje metabolismus a respirační systém, stejně jako srdce a ledviny.

  11. Štětí a radost

    Jestli vám perfektní šálek čaje přináší úsměv na rty a pohladí vaše srdce, tak jak by na něm vůbec mohlo být něco špatného?

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button