Pepř je asi nejznámější české koření. Nejenže dodá vašemu jídlu typickou vůni a chuť, ale má také celou řadu zdravotních a kosmetických benefitů. Obsahuje aktivní složku s názvem piperin, který černému pepři dodává charakteristickou chuť. Navíc obsahuje železo, draslík, vápník, hořčík, mangan, zinek, chrom, vitaminy A a C a další živiny. Zde vám nabízíme několik tipů, jak využít pepř v domácnosti kromě vaření.

Podpora trávení

Pepř přidaný do vašich pokrmů vám pomůže udržet zdravý žaludek. Při zažívacích potížích se doporučuje konzumovat ¼ lžičky mletého pepře a mletého římského kmínu rozmíchané v podmáslí.

Při nechutenství

Namelte 5 až 6 kuliček černého pepře a smíchejte s medem. Tento přípravek působí jako aperetivum.

Pro čistou pleť

Přidejte mletý pepř k vaší pleťové masce, naneste na obličej a nechte působit po dobu 15 minut. Poté si umyjte obličej teplou vodou. Pro dosažení požadovaných výsledků opakujte pravidelně.

Nafouklé břicho

Jednoduše vypijte sklenici vlažné vody smíchané s polovinou lžíce černého pepře.

Lupy

Pepř může být také použit v boji proti lupům. Rozmíchejte čajovou lžičku drceného černého pepře v šálku tvarohu. Poté naneste na pokožku hlavy. Nechte působit asi půl hodiny a dobře vlasy opláchněte. Ten den už vlasy nemyjte, šampon použijte až následující den. Ujistěte se, že pepře nepoužíváte moc, mohl by způsobit pálení vlasové pokožky.

Ucpaný nos nebo rýma

Pepř může pročistit ucpaný nos a pomoci při rýmě. Zkuste horkou polévku posypat čerstvě mletým pepřem. Hlen se vám okamžitě uvolní a pomůže vám lépe dýchat.

Bodnutí komárem

Smíchejte špetku pepře s aloe vera gelem. Pomůže vám zmírnit svědění a zklidnit pokožku.

Překyselení

Zmírněte zažívací potíže a říhání způsobené vysokou kyselostí organismu. Užívejte kombinaci pepře, česneku, hřebíčku a soli s hlavním jídlem pravidelně po dobu 3 až 4 dní.

Čtěte:  Proč mangové máslo? 4x proto!

Péče o zuby

Udělejte si odvar z pepře. Smíchejte 2 až 3 lžičky mletého černého pepře a čtvrt čajové lžičky soli s vodou, poté odvar uložte do nádoby s uzavíratelným víkem. Pokud denně budete čistit zuby kromě zubní pasty také tímto vývarem, snížíte riziko zubního kazu, nepříjemného dechu,  ale také bolesti dásní a zubů.

Nachlazení

Pepř dělá divy při léčbě zastydnutí rýmy. Dvacet gramů pepře uvařte v mléce se špetkou kurkumy a berte jednou za tři dny při léčbě akutního nachlazení.

Hydratace rtů

Vytvořte pastu z olivového oleje a pepře a nechte působit po dobu 2 až 3 minut. Pokud máte na pepř alergii, určitě vyzkoušejte pastu jako první na kůži.

Bolest zubů

Smíchejte stejné množství pepře a soli a přidejte dostatečné množství vody, aby vznikla pasta. Tu poté naneste na postižený zub, nechte působit několik minut a poté opláchněte. Tato silná směs má schopnost velmi účinně léčit bolest zubů.

POZOR

Pepř obsahuje malé množství mírně karcinogenní sloučeniny nazývané safrol.

Pakliže má osoba po operaci břicha nebo trpí vředy, lékaři doporučují, aby odstranila pepř ze svého jídelníčku. Má totiž dráždivé účinky na střeva.

Esenciální olej z černého pepře je velmi silný a ve vysoké koncentraci dráždivý. V malém množství stimuluje srdce a ledviny, může ale také způsobit podráždění vést k poškození ledvin. Vyhněte se používání tohoto oleje během těhotenství.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ