BylinkyPřírodní léčba

Účinky kotvičníku zemního ocení nejen muži

Kotvičník zemní patří mezi jednoleté byliny a setkat se s ním můžeme jak v lidovém léčitelství, tak i v některých výživových doplňcích.

Rostlina se vyskytuje v Evropě, Asii, Austrálii a Africe. Její domovinou jsou, s největší pravděpodobností, písečná pobřeží v oblastech moře na území Japonska a Číny.

Pro svůj růst vyhledává místa suchá, ale daří se mu i u cest, na rumništích či zahradách.

Možnosti pěstování

Rostlině se dobře daří i v našich podmínkách. Ideální volbou pro její růst jsou volné půdy, kde dozrají semena, v půdě přezimují a na jaře vyroste nová rostlinka.

Další možností je jarní předpěstování z uchovaných semen. V tomto případě je dobré substrát nejprve propařit a semínka před výsevem namořit. Mladé rostlinky jsou totiž náchylné na choroby houbového původu. Před výsevem je také vhodné semínka na několik dní namočit do vody. Lépe pak klíčí. Na stálém stanovišti lze rostlinku nechat až do příchodu prvních mrazíků. Pak je nutno ji celou sklidit. Nať se však dá používat v průběhu celého vegetačního cyklu.

Obsah účinných látek

Kotvičník obsahuje velké množství fytosterolů – jedná se o rostlinné anabolické steroidy. Největší množství jich nalezneme v plodech a semenech. Mezi další účinné látky patří saponiny, alkakolidy, flavonoidy, glykosidy, taniny, třísloviny, pryskyřice a vitamín C. V listech a nati se nacházejí bílkoviny, tuky, sacharidy, některé minerály a vláknina.

Plody a semena nabízejí alkaloidy, pryskyřice nebo oleje (kyselina linolová a linoleová).

Sběr a použití

Jestliže jste rostlinu vysadili na jaře, sklizeň probíhá počátkem měsíce září a to celé rostliny. Je potřeba ji nastříhat na malé kousky a usušit.

Již antičtí Řekové používali rostlinku jako přírodní afrodiziakum, ve starobylém Japonsku pak pro podporu imunity.

Lidové léčitelství kotvičník využívá jako podporu normálních funkcí močové soustavy, pro zlepšení nálady, zvýšení libida a sexuální aktivity, u žen k podpoře plodnosti a při obtížích spojených s menstruačním cyklem, u mužů pak pro podporu produkce spermií a zvýšení hladiny testosteronu.

Díky velkému obsahu rostlinných fytosterolů (anabolické steroidy) má pozitivní vliv na růst svalové hmoty a podporuje regeneraci po náročných výkonech.

U žen podporuje vyšší produkci estrogenu (ženský hormon). Díky tomu může pozitivně působit na negativa spojená s menopauzou, také zlepšuje odbourávání tělesného tuku, což je pozitivní vlastnost především během hubnutí.

Různé formy

  • Čaj

Odvar z bylinky připravený je nažloutlé barvy a nabízí bylinnou chuť, která je nahořklá. Dá se však zjemnit přidáním malého množství medu nebo stévie.

Připravíme si jej velmi snadno. Postačí zalít 1 čajovou lžičku usušené natě 0,5 litrem vařící vody a následně ještě vařit po dobu 30 minut. Čaj se pije 3x denně, půl hodiny před jídlem.

  • Kapky

Bylinné kapky se užívají jako doplněk stravy, obsahují extrakt připravený z kotvičníku.

  • Tablety

Muži užívají tablety s obsahem kotvičníku pro zvýšení svalové hmoty. Kromě toho jim dodají vitalitu a elán a pomohou v boji proti vnitřnímu napětí.

Ženám tablety mohou pomoci zmírnit negativní příznaky související s obdobím klimakteria, podpořit redukci tělesného tuku a také mohou být dobrým pomocníkem v boji s nespavostí, podrážděním a změnou nálad. Podporují zvýšení hladiny hormonu estradiolu.

  • Tinktura

Jedná se o přírodní bylinný extrakt připravovaný z kotvičníkové natě. Podporuje správnou pozitivní hormonální aktivitu a funkce pohlavních orgánů.

Veškeré přípravky s obsahem kotvičníku slouží pouze jako doplněk vhodné a vyvážené stravy, nikoli jako jeho náhrada. V případě pochybností nebo zdravotních obtíží konzultujete používání kotvičníku se svým ošetřujícím lékařem. Konzultace je vhodná i tehdy, pokud užíváte dlouhodobě jakékoli lékařem předepsané léky nebo trpíte jakýmikoli závažnými zdravotními problémy.

Přípravky nejsou vhodné pro děti, těhotné nebo kojící ženy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button