Přírodní léčbaZdraví

Trápí vás otoky? Udělejte si domácí čaj z petržele!

Otoky jsou zdravotní potíže, rovněž známé také pod pojmem „edémy“, vznikají zadržováním vody v těle a způsobují bolest. Příčin je mnoho, ale z těch nejčastějších můžeme jmenovat premenstruační syndrom, těhotenství, špatný krevní oběh, nadměrnou spotřebu polotovarů a nadbytek konzumace potravin s vysokým obsahem soli.

parsley-1042407_960_720Je však potřeba říci, že oteklé nohy jsou třeba v těhotenství běžné, když dlouho sedíte, atd. Pokud však trpíte na periferní otoky a důvodem je chronický stav, je nutno vyloučit některé z vážnějších onemocnění, např. jater, srdce a ledvin.

V těchto případech je nutné navštívit lékaře! Měli byste také vědět, že existují některé bylinné a přírodní domácí nápravné prostředky, které jsou při snižování otoků velmi užitečné a prospěšné. Pomohou vám zbavit se přebytečných tekutin a snížit objemnost nohou a kotníků. Jedna z velmi známých bylinek je petržel.

Petržel znal i Hippokrates

Petržel používal i Hippokrates a to na revmatismus, ledvinové kameny nebo jako protijed. Složenina slova petržel pochází právě z řečtiny. První slovo „petrose“ je skála (petržel roste ve skalnatých oblastech a kamenného zdiva) a druhé slovo „selen“ – název pro starověký celer.

U petržele se objevují dva druhy. Jednou je petržel „kudrnka“ a tou druhou italská s plochými listy. Petržel používáme jako přísadu do jídla, ale mnoho lidí jí nekonzumuje a dává jí stranou. Je to chyba, protože tělu může poskytnout mnoho zdravotních výhod. Preventivně brání mnoha nemocem a příznakům (astma, alergie, menstruační bolesti, infekce močových cest, zažívací problémy). Je také velmi užitečnou rostlinou při léčbě bronchitidy, snižuje krevní tlak a podporuje zdraví kostí.

Petržel – účinné přírodní diuretikum

Nedávná studie v Journal of Ethmopharmacology zjistila, že tato bylina působí jako diuretikum tím, že inhibuje sodík a draslík iontové pumpy, která ovlivňuje proces osmózy a zvyšuje průtok moči.

parsley-931808_960_720

Petržel obsahuje i draslík, což se o chemických diureticích říci nedá, ty ho naopak snižují. V Brazílii přišla skupina výzkumníků na to, že diuretický účinek má i vodný extrakt z petrželových semen. Aby člověk dosáhl požadovaného efektu snížení otoků, měl by, dle slavného Dr. Johna R. Christophera, konzumovat dva litry petrželového čaje denně. Čerstvá petrželová nať je světle zelená a používají se i kořeny a semena.

Recept na petrželový čaj

Jednoduché a snadné! Nasekejte petrželové kořeny a listy. ¼ šálku nasekané petržele umístěte do čajového uzavíratelného sítka a zalijte šálkem vroucí vody. Když si chcete čaj udělat do konvice, přizpůsobte množství a dejte pozor, ať je sítko ponořené. Nechte louhovat po dobu pěti minut a vyjměte sítko.

remedyforswolenlegs

Pro lepší chuť můžete přidat zázvor, citrón nebo med. Pro nejlepší výsledky je potřeba konzumovat čaj ještě teplý a zařadit třeba i cvičení nad úrovní srdce (vleže dát nohy na polštáře do zvýšené polohy).

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button