BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Světlík lékařský – plevel pro zdravý a bystrý zrak

Tato rostlinka nás těší svými květy ke konci letní sezóny. Přestože se jedná o plevelnatou bylinku, kterou můžeme spatřit kvést na loukách a pastvinách, nejen lidové léčitelství ji používá k péči o náš zrak.

Charakteristika rostliny

Světlík lékařský patří mezi jednoleté byliny. V místech svého výskytu bývá zastoupen velmi hojně a přestože je to rostlinka drobného vzrůstu, díky bohatosti bílých květů ji nelze přehlédnout. Ty se objevují od července až do pozdního podzimu.

K léčebným účelům se sbírá, na konci bylinkářské sezóny, rozkvetlá nať.

Aby prospívala, potřebuje půdy písčitého a hlinitého charakteru, s vyšším obsahem minerálů.

Nacházejí se v ní glykosidy, tříslovina, ligany, flavonoidy, silice, vitamíny C a A a malé množství éterických olejů.

Vliv na zrak

Již starobylé národy používaly světlík v lidovém léčitelství jako pomoc při očních obtížích. Stejně tomu je i dnes. Její využití se objevuje nejen v lidovém léčitelství, ale také v homeopatii. Bylinné přípravky ze světlíku bývají spojovány s pozitivními účinky při zánětech spojivek a víček nebo jako pomocník v boji proti oční únavě, kterou způsobuje zatěžování očí.

Bylinný odvar s obsahem světlíku je prostředek určený pro obklady očí během zánětů spojivek, při únavě a podráždění očí.

Světlík v lékárně

Pokud nemáte možnost si světlík nasbírat a nasušit, můžete si koupit světlík sypaný v lékárně nebo některém obchůdku s bylinkami. Kromě toho naleznete v nabídce i další produkty s obsahem světlíku.

  • Oční gel

Oční gel s obsahem světlíku je určený pro unavené oči a opuchlá víčka. Pomáhá je zklidnit.

  • Oční kapky

Jsou vhodné především pro hygienu a výplachy očí.

  • Doplňky stravy

Jedná se například o tablety, které jsou určené pro ty, kdo zatěžují svůj zrak dlouhodobou prací na počítači, často sledují televizi nebo potřebují svůj zrak soustředit při řízení automobilu. V tomto případě světlík pomáhá podporovat správné funkce sítnice a udržovat oči v dobrém stavu. Jeho účinky jsou revitalizační a posilující.

  • Světlíkový čaj

Bývá používán jako pomocník při chrapotu a kašli.

  • Oční krém s obsahem světlíku

Má zklidňující účinky a hydratuje jemnou pokožku pod očima.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button