Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Rukola do salátu, na pesto i pro podporu zdraví

Rukola patří mezi listové druhy zeleniny. Velmi často se s ní můžeme setkat v kuchyni italské, řecké nebo francouzské a pomalu, ale jistě si nachází své místo i v kuchyni naší a to díky své neopakovatelné chuti, která dokáže zpestřit jak zeleninové či ovocné saláty, tak i těstoviny a dokonce i jídla masitá.

Účinné látky obsažené v rukole

Jako každá zelenina obsahuje také rukola celou řadu účinných a tělu prospěšných látek. Kromě vlákniny jsou to třeba antioxidanty, které pomáhají v boji proti škodlivým volným radikálům, jež mohou být příčinou celé řady zdravotních obtíží.

Mezi další tělu prospěšné látky patří minerály, především draslík a hořčík – ty mají pozitivní vliv pro naši kardiovaskulární soustavu. Draslík je účinným pomocníkem v boji proti vysokému krevnímu tlaku a hořčík brání výskytu křečí.

  • Vitamíny

Mezi vitamíny, které v rukole nalezneme, patří vitamín K, jež je společně s vápníkem nepostradatelným pomocníkem pro naše kosti.

Velmi významnými vitamíny jsou C a beta karoten. Ty mají pozitivní účinky při podpoře imunity, v boji proti únavě, podporují detoxikaci, chuť k jídlu a čistí krev.

  • Rukola a těhotenství

V rukole se nachází antioxidanty, vitamíny, minerály a vláknina, což jsou látky tělu prospěšné. Kromě toho obsahuje i foláty, které jsou potřebné pro zdravý vývoj plodu – podporují tvorbu nových buněk.

Pěstování rukoly

I když je rukola v současné době k dostání v obchodech celoročně, můžeme si ji snadno vypěstovat i doma nebo na zahrádce. Semínka lze pěstovat, stejně jako třeba řeřichu, na vlhké vatě. Můžete je však také zasadit do substrátu do truhlíku nebo do záhon na zahrádce. Její listy tak můžete otrhávat v období od jara do podzimního času.

Použití

Listy rukoly se nejčastěji používají do salátů a to jak zeleninových, tak i ovocných. Mohou však tvořit součást pokrmů těstovinových nebo typu rizota.

  • Salát

V případě salátů lze listy kombinovat s jakýmkoli druhem zeleniny, česnekem a bazalkou. Vyzkoušejte také salát ovocný – pomeranče, ananas či hrušky s rukolou.

  • Příloha

Chcete-li získat netradiční přílohu k masu nebo rybám, orestujte rukolu na olivovém oleje společně s plátky česneku. Listy rukoly lze upravovat obdobně jako špenát.

  • Pesto

Pesto z bazalky či medvědího česneku vyzkoušel zajisté každý z nás, ale co takhle pesto z rukoly? Postačí rozmixovat listy rukoly společně s rozetřeným česnekem, olivovým olejem, parmezánem a piniovými oříšky. Ty můžeme nahradit i rozemletými ořechy vlašskými.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button