Pryšce jsou rod rostlin, který má velké množství různých druhů. Jedná se o jednu z nejrůznorodějších rostlin, které se vyskytují po celém světě. Většina zástupců tohoto druhy si pro svůj růst zvolila oblasti tropů a subtropů, ale setkat bychom se s nimi mohli i v pásu mírném. Sukulentní druhy mají svoji domovinu v Africe, Jižní Americe a na Madagaskaru. Na Havajských ostrovech se vyskytuje velké množství druhů ostrovních. Některé pryšce možná máte doma jako ozdobné rostliny. Vyskytují se jako jednoletky i trvalky, byliny, keře a dokonce i stromy. Charakteristickým rysem pro ně je jedovatý latex (mléčná míza bílé barvy).
Pokojovky i rostliny zahradní
Některé druhy se nacházejí na zahradách nebo v květináčích, jako ozdobné pokojovky. Mezi takové patří i známá Vánoční hvězda – pryšec nádherný nebo sukulentní pryšec trojúhlý. Pryšec pekingský je využíván v tradiční čínské medicíně.
Pryšec chvojka
S tímto druhem pryšce se můžeme setkat i na našem území. Pro svůj růst si vybírá velmi často keřovité nebo travnaté meze s hlinitým nebo písčitým základem. Jedná se o rostlinu jedovatou, s obsahem esterů forbolu. Ty mají negativní vliv na pokožku i sliznici, kterou dráždí. V případě, že se latex vytékající z rostliny dostane do oka, může být příčinou vředů nebo zákalu rohovky. Pokud se dostane do trávicí soustavy, vyvolává pálení v dutině ústní, žaludeční a střevní obtíže, objevují se rozšířené zorničky, křeče, studený pot, svalový třes, nepravidelný tep a blouznění.
Pryšec kolovratec
Jedná se o jednoletou bylinu, s lodyhou 10-40 centimetrů a kůlovitým kořenem. Po poranění z rostliny vytéká bílé mléko. Je nebezpečné jak pro dobytek, tak i pro lidi. V případě kontaktu s očima může dokonce způsobit jejich nevratné poškození.
Pryšec obecný
Dává přednost slunným místům. Spatřit jej můžeme na půdách lehkých a neobdělávaných, na loukách nebo pastvinách, nezřídka i podél cest, v příkopech, v lesích lužního typu nebo na březích řek i vodních nádrží. Stejně jako u ostatních zástupců, i tento druh je nebezpečný.
Pryšec běložilný
Tento druh pryšce se vyskytuje jako rostlina pokojová. Má sukulentní stonek čtyřhranného tvaru a podlouhlé listy. Pozor bychom si měli dát v případě, že máme v domácnosti s pryšcem zároveň i malé děti nebo domácí mazlíčky. I jeho bělavé mléko je nebezpečné.
Pryšec skočcový
Stejně jako všechny druhy, i pryšec skočovský obsahuje latex, který po poškození vytéká z rostliny. Velmi nebezpečný je v případě, že se nám dostane do oka. Pokud se dostanou listy na pokožku, jejich krátkodobé působení způsobuje její zarudnutí, v případě delšího kontaktu může být pokožka poškozena hlouběji.
Pryšec zářivý
Domovinou tohoto druhu je oblast Madagaskaru. Jedná se o rostlinu sukulentního typu, jejíž výška může být až 150 centimetrů. Na bezlistém stonku vyrůstají velmi výrazné trny, některé dokonce v délce až 3 centimetry. Květy obklopují velmi nápadné listeny barvy zářivě červené. V latexové tekutině, která vytéká z místa poškození rostliny, se nacházejí látky způsobující alergie.
Pryšec sladký
Mohli bychom se s ním setkat jako s okrasným druhem rostlin a to jak na zahradě, tak také jako pokojovou rostlinkou a to v podobě kultivaru, který má listy nafialovělé barvy.
Pryšec mnohobarvý
Tento druh pryšce můžeme vysadit do skalky nebo na suché zídky. Žádány jsou především jeho pestrobarevné kultivary. Bude se mu dařit na místech, kde je dostatek slunečních paprsků, propustná půda a spíše suššího charakteru.
Pryšec myrtovitý
Jeho domovinou jsou oblasti jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Lze jej vysadit do skalky nebo na místa suchých zídek.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.