Babské radyBylinkyPřírodní léčba

Pýr plazivý – škodlivý plevel, který zároveň pomáhá

Původní domovinou této plevelné rostliny jsou oblasti Evropy, mírného pásu Asie a severní Afriky. V současné době se s ním můžeme setkat téměř ve všech druzích půdy, především pak v oblastech zemědělského rázu, v zahradách, na vinicích, ale i v místech jako jsou příkopy. Jeho rychlé množení podporují půdy vlhkého charakteru, s větším množstvím dusíku a dostatkem slunečních paprsků.

Pýr patří mezi rostliny vytrvalé, středně vysokého vzrůstu. Jeho oddenek je tuhý, pevný a článkovitě dělený, koření mělce a má schopnost rozrůstat se do délky až 30 metrů.

Pýr plazivý jako škodlivý plevel

Pýr plazivý patří mezi velmi nebezpečné plevelnaté rostliny. Jakmile se někde objeví, je potřeba jeho rozrůstání regulovat a to nejen vhodnými agrotechnickými postupy, ale také pomocí chemických přípravků.

Ideální je, pokud se vám podaří rostlinky zlikvidovat již v samotném zárodku – v období, kde se u něj vyskytne prvních pět lístků. V travnaté ploše je potřeba pro jeho likvidaci použít herbicidní přípravky nebo hlubokou orbu. Účinné může být i vyvážené střídání pěstovaných plodin. Pokud se vyskytne na záhonku či ve skalce, ideální volbou je odstranění mechanickou cestou, pomocí motyčky a rýče.

Vzhledem k tomu, že se pýr velmi snadno a rychle rozrůstá, omezuje v růstu ostatní okolní rostliny a to tím, že do půdy vylučuje látky potlačující jejich další vývin. Kromě toho ostatním rostlinám ubírá sluneční světlo, z půdy pak živiny a vláhu.

Pýr má i prospěšné vlastnosti

Mladé rostlinky poskytují výživu pro pasoucí se zvěř a v minulých dobách byl pýr používán jako příležitostné krmivo.

V lidovém léčitelství se využívaly sušené oddenky pro přípravo odvarů. Droga v nich obsažená nabízí inositol, soli draselného charakteru, slizovité látky, kyselinu křemičitou, některé druhy enzymů a inulin. Podporuje tvorbu a vylučování moči, díky čemuž dochází k eliminaci otoků, rychleji se likviduje nežádoucí obsah solí v organismu. Je to šikovný pomocník při detoxikaci organismu.

Kromě toho má pozitivní vliv na hladinu tuků, pomáhá snižovat výskyt škodlivého cholesterolu a vysoké hladiny cukru v krvi a podporuje látkovou výměnu.

Užívání bylinky není vhodné pro těhotné a kojící. Pokud máte jakékoli zdravotní obtíže, konzultujte jeho užívání se svým lékařem.

Pýr může mít pozitivní účinky i v případě zevního používání a to především na některé kožní obtíže k nimž náleží ekzémy nebo akné. V tomto případě jej lze použít jako obklad, který se připravuje z oddenku.

  • Pýr pro přípravu čajových směsí

Oddenek lze využít pro přípravu některé z čajových směsí. Proti revmatismu je to směs s březovým listem, pampeliškovým kořenem nebo natí s přesličky rolní či kopřivy.

Na kašel pomáhá v směsi s květem podbělu nebo divizny či s jitrocelovými listy. Na močové cesty je účinný ve směsi s brusinkovými listy nebo s květem heřmánku.

  • Příprava čaje z oddenku pýru

Připravíme si 2 lžičky sušeného oddenku, které zalijeme 250 ml studené vody a necháme povařit po dobu 5 minut, následně ještě 10 minut louhujeme. Po scezení můžeme dochutit medem.

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elymus.repens.3.jpg

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button