Zdá se vám, že v zimě vám vlasy vypadávají v mnohem větší množství? Není to pouze váš pocit. Proč se to děje a jak zabránit jejich nadměrnému vypadávání?
Zima je pro vlasy nejnáročnější roční období
Myslíte si, že přes léto dostaly vaše vlasy zabrat? To nejnáročnější období na ně teprve čeká. Zima je totiž plná přechodů z tepla do zimy, lidé nemají přirozený zdroj některých vitamínů a podle vědců během podzimu a zimy nastává také telogenní fáze. Pojďme se na jednotlivé příčiny vedoucí k nadměrnému vypadávání vlasů v podzimních a zimních měsících podívat a poté si sdělit, jak vypadávání vlasů omezit na minimum.
Suchý vzduch a neustálé přechody z tepla do zimy
Vlasy jsou během podzimu a zimy vystaveny ohromné zátěži, neboť neustále přecházíte z vytopených prostor do těch venkovních, kde panují teploty okolo bodu mrazu a někdy dokonce i hluboko pod ním. Ve vnitřních prostorách je navíc zpravidla suchý vzduch, který pro vlasy také není nejvhodnější, neboť přispívá k jejich vyšší lámavosti a křehkosti. Výsledkem jsou pak zplihlé vlasy bez objemu, které se navíc lámou.
Méně vitaminu D
Zatímco v létě máte dostatečný přísun vitamínu D díky téměř všudypřítomným slunečním paprskům, od podzimu do zimy je to s jeho přirozeným přísunem horší. Kromě toho, že některé dny je pod mrakem, trávíme také mnohem více času uvnitř a svou tvář zkrátka slunci tolik nenastavujeme. Pro zdraví vlasů je ale právě déčko nezbytné. Není proto divu, že během kratších a zamračených dní si povšimnete toho, že vaše vlasy jsou bez života a ztrácíte je ve velkém.
Cyklus růstu vlasů
Někteří odborníci dokonce tvrdí, že v chladných ročních obdobích nastává takzvana telogenní fáze, což je klidové období. Zatímco v létě vám vlasy rostou jako z vody a nestíháte navštěvovat kadeřnický salon, na podzim naopak nastává fáze útlumu.
Kolik vypadaných vlasů denně je tak akorát?
Než začnete s příchodem chladnějším měsíců panikařit a stanovovat si diagnózy související s nadměrným vypadáváním vlasů, bude se vám hodit následující údaj. Během jednoho dne je zcela běžné, když vám vypadne od 50 do 100 vlasů. Až ve chvíli, kdy vám začne padat znatelně více vlasů a na hlavě objevíte i holá místa, je nutné zakročit.
Čepice
Myslíte si, že nošením čepice své vlasy chráníte? Ano i ne. Vlasy sice nepřijdou do styku s ledovým vzduchem, nicméně pokožka hlavy dostává zabrat a může být podrážděná. Při mytí vlasů proto nezapomínejte na masáž hlavy, která podpoří prokrvení pokožky hlavy a pomůže vám lépe se zbavit odumřelé kůže.
Nesprávná péče o vlasy
Tou nejkrásnější odměnou po pobytu na mrazivém vzduchu je jednoznačně horká lázeň nebo sprcha. Ovšem kontakt vlasů, které právě čelily nízkým venkovním teplotám, s horkou vodou ze sprchové hadice, může být spíše na škodu. Pro vlasy je to totiž ohromný teplotní šok a můžete je tím zbytečně vysušit a narušit jejich přirozenou strukturu.
Stres
Spouštěčem vypadávání vlasů je také nadměrný stres. Ten je spojen s návratem do práce po letní dovolené a také s předvánočním shonem. V kombinaci s nedostatkem slunečních paprsků navíc někteří lidé mohou propadat depresím a potýkat se s horšími náladami. Právě psychická nepohoda a nadměrné množství stresu se znatelně podepíší na stavu vašich vlasů.
Jak omezit vypadávání vlasů?
Aby vám vlasy nepadaly více, než je nezbytně nutné, nezapomeňte o ně pořádně pečovat. Jak na to?
Hydratace
Pravidelně je hydratujte a do své péče přidejte také vlasové masky. Obloukem se ale při mytí vlasů vyhýbejte horké vodě, která narušuje jejich přirozenou strukturu a může vést k jejich dalšímu vysušování. Aby byla péče o vlasy co nejefektivnější, používejte vlasové přípravky, které jsou pro váš typ vlasů nejvhodnější. Zároveň si můžete dopřávat také domácí vlasové masky, které si vyrobíte z potravin, jež najdete ve své spižírně. Díky tomu budete přesně vědět, z čeho se maska skládá a vyhnete se zbytečně chemii.
Také se vyvarujte chození ven s mokrými vlasy, teploty pod nulou mohou přispět k jejich větší lámavosti. Dobré je také omezit počet stylingových přípravků, které během podzimu a zimy používáte, neboť zátěž, které vlasy v tomto období čelí, je již tak poměrně velká. Používejte jen nezbytné vlasové produkty, například tepelnou ochranu, ale používání laků, gelů a další fixačních vlasových přípravků raději omezte.
Doplňky a pestrá strava
Zároveň zvažte možnost přidání doplňků stravy, zejména vitamínu D. Pokud nechcete do svého jídelníčku přidávat doplňky stravy, zaměřte se na vyváženou stravu. Také vaše stravovací návyky se totiž odrážejí na vzhledu a zdraví vašich vlasů. Vitamin D najdete v tučných rybách, vajíčkách, mléce a mléčných výrobcích.
Odpočívejte, relaxujte a spěte
Snažte se využít zkracujících se dní k odpočinku a relaxaci. Věnujte se aktivitám, jež vám pomohou snížit stres a zaměřte se také na dostatek kvalitního spánku. Berte podzim a zimu jako příležitost k tomu, věnovat více času péči sami o sebe.
Podzim a zima se mohou negativně odrazit na zdraví a vzhledu vašich vlasů a je zcela přirozené, že vám vypadávají ve větším množství, než na které jste zvyklí. Aby ovšem škody, které přechody ze studeného vzduchu do vyhřátých vnitřních prostor a nošení čepice způsobují, byly co nejmenší, zaměřte se na pestrou stravu a dostatečnou hydrataci vlasů s pomocí těch správných vlasových přípravků.
Zdroj textu: www.metropolisindia.com, www.byrdie.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.