Babské radyBylinkyZdraví

Přírodní prostředky pro boj s nepříjemnými afty

Většina z nás se s těmito nepříjemnými vřídky, které se objevují v ústech na sliznici nebo na jazyku, určitě setkala. Jedná se o velmi nepříjemné a hlavně bolestivé zdravotní obtíže, které většinou časem zmizí samy. Pokud chceme urychlit jejich hojení, lze vyzkoušet některé přírodní prostředky.

Bylinné výplachy

Protizánětlivé a antiseptické účinky nabízí heřmánek nebo šalvěj. Můžete si z nich připravit odvar, kterým lze vyplachovat dutinu ústní. Pokud si připravte silný čaj, namočte de něj kosmetický tamponek a naneste na místa s výskytem aftů. Protizánětlivé účinky nabízí také vlažný odvar připravený z řepíku lékařského. Účinným pomocníkem by také mohla být tinktura z lékořice nebo echinacei.

Kokosový olej

Kokosový olej nachází uplatnění nejen v kuchyni nebo během péče o tělo, ale také se jej využívá v lidovém léčitelství a to díky jeho mikrobiálním vlastnostem. Ty pomáhají bojovat proti škodlivým bakteriím a a jimi způsobeným infekcím. Pokud se tedy ve vaší ústní dutině objeví afty, potírejte je několikrát denně slabou vrstvičkou kokosového oleje.

Včelí med

Nejen, že je zdravý a má dokonalou chuť, ale navíc má i antibakteriální účinky. Pokud se vám nedaří v boji s afty, zkuste na ně nanést slabou vrstvu pravého včelího medu. Na naneseném místě vytvoří ochrannou vrstvu, která podporuje hojení. Kromě toho pomáhá ulevovat od nepříjemné bolesti a snižuje zarudnutí aftů.

Bílý jogurt

Je všeobecně známo, že kvalitní druhy jogurtů obsahují probiotika. Ta mají za úkol nejen udržovat zdravou trávicí soustavu, ale také pomáhají tělu v boji proti vstupu patogenních organismů. Kromě pravidelné konzumace bílého jogurtu můžete jeho část aplikovat na místa postižená afty a nechat nějakou dobu působit.

Pokud však patříte mezi ty, komu se afty tvoří z mléčných výrobků, tak tento způsob léčby nezkoušejte.

Tea tree

Jedná se o olej, který se vyrábí z australského čajovníku. Patří mezi velmi silné antiseptické látky přírodního charakteru. Bojuje nejen proti bakteriím, ale je účinný i proti plísním a kvasinkám. Olej lze použít pro kloktání (několik kapek do sklenice vody) nebo jím můžete potírat postižená místa.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button