Antibiotika pomáhají našemu tělu bojovat proti škodlivým bakteriím. Ty mohou způsobovat velmi zásadní komplikace. Bohužel jejich nadměrná konzumace a jejich nesprávné používání snižují jejich účinnost a mnohdy vedou k tomu, že mikrobi se stanou vůči nim rezistentní. Antibiotika nám však poskytuje i příroda a lidé jejích darů využívali již v dobách dávno minulých.
8 přírodních užitečných rostlin
- Zázvor – jedná se o mocný kořen s četnými terapeutickými vlastnostmi. Pomáhá v boji proti bakteriím způsobujícím nachlazení. Také pomáhá při žaludečních obtížích. Připravit si z něj můžete lahodný teplý nebo studený nápoj.
- Česnek – obsahuje, kromě jiného, síru. Ta je zodpovědná za posilování imunity. Je to skvělý pomocník v boji proti odolným bakteriím. Také funguje jako prevence proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku a cévním nebo srdečním obtížím. Vítané jsou jeho antifungální, antivirové a antiparazitní vlastnosti.
- Cibule – patří do stejné skupiny zeleniny, jako výše zmiňovaný česnek. Má obdobné fytochemické vlastnosti. Je vhodná pro snižování teploty, pomáhá v boji s kašlem, odstraňuje ušní infekce, zmírňuje nevolnost a pomáhá při obtížích dýchacího charakteru. Ničí choroboplodé zárodky.
- Křen – pomáhá při čištění dutin, vyhání hleny a zlepšuje prokrvení v oblasti obličeje. Používá se při výskytu chřipky a nachlazení.
- Eukalyptus – jeho využití se nabízí při nachlazení a chřipce. Má protizánětlivé, analgetické, imunostimulační a spasmolytické účinky. Velmi často se používá pro přípravu inhalací. Uvolňuje ucpané dutiny.
- Zlatobýl – jako čaj jej lze použít pro léčbu zánětů močových cest nebo pochvy. Nachází se v něm berberin – sloučenina, která má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Kromě toho zlepšuje imunitní systém a pomáhá v boji proti parazitům.
- Echinacea – tato rostlina je vynikající pro léčbu nachlazení, chřipky a respiračních obtíží. Podporuje imunitní systém.
- Skořice – v ajurvédské medicíně se používá jako stimulant, proti průjmům, plísním a nadýmání. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Eugenol v ní obsažený pomáhá proti E. Coli.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.