NezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Připravte si tinkturu z kaštanů

Statný listnatý strom jírovec maďal dorůstající výšky až 30 metrů je známý spíše pod jménem kaštan koňský. Listy má vstřícné a složené dlanitě, počet jednotlivých listů bývá pět nebo sedm. Květy se objevují během měsíců května a června, někdy ještě i v červenci. Barva korunních lístků je bílá a místy se objevují žluté nebo červené skvrny. V podzimním období se tvoří plody – zelené trnité tobolky, které ukrývají hnědě zbarvená semena – kaštany.

Využití

Strom je důležitý pro chovatele včel, neboť v jeho nektaru je obsaženo velké množství cukru.

V lidovém léčitelství se využívají nejen semena, ale také květy nebo kůra z mladých větví. Nejčastěji jsou to však plody. Aktivní látky z nich získávané (podoba extraktu) mají pozitivní vliv na naši oběhovou soustavu. Podporují vyšší odolnost vlásečnic, mají pozitivní vliv při léčbě křečových žil nebo výskytu hemoroidů, urychlují vstřebávání modřin a někdy se využívají na bolavé klouby nebo na těžké nohy.

Kaštany také používají myslivci jako krmivo pro divokou zvěř. Pro člověka však ke konzumaci určené nejsou. Mohly by vyvolat některé nepříjemné zdravotní obtíže.

V minulosti se listy, kůra a slupky využívaly pro výrobu barviva.

  • Tinktura

Lze si ji koupit jako hotový bylinný přírodní extrakt nebo si ji můžete připravit i doma. Pro domácí přípravu je potřeba 30 plodů kaštanů, které je nutno oloupat a nakrájet nebo nastrouhat na malé kousky. Ty vložíme do dostatečně velké a uzavíratelné sklenice, zalijeme Alpou (pro vnější používání) nebo minimálně 40% alkoholem (pro vnitřní používání) tak, aby kaštany byly ponořené, uzavřeme a uložíme po dobu čtyř týdnů na chladnější místo. Každý den je potřeba směs důkladně protřepávat. Následně směs přelijeme přes jemné plátýnko do lahve z tmavého skla a uložíme do chladna. Směs můžeme také používat pro přípravu masti.

Tinkturou mažeme postižená místa. Také ji lze používat v případě výskytu akné. V tomto případě pomáhá zmírnit záněty a stahuje póry.

Lze ji používat i vnitřně, je vhodná konzultace s lékařem.

  • Mast

Mast je dobrým pomocníkem v případě, že máte obtíže s pohybem související s revmatismem. Často se používá pro zlepšení prokrvení orgánů.

Pěstování

Jestliže chcete, aby vám jírovec zdobil vaši zahradu, vyberte mu vhodné místo. Potřebuje totiž dostatek prostoru nejen pro košatou korunu, ale také pro kořeny. Jinak není náročný. Jako stanoviště mu postačí místo, kde je světlo, může to být však i mírný stín. Půda by měla být spíše hlubší, sušší, bohatá na obsah živin a propustnějšího charakteru. Strom se dá množit jak pomocí semen, tak i kultivarů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button