Právě jste se dozvěděla úžasnou novinu: Budete mít dítě! Nejradostnější moment vašeho života nastane již za několik měsíců a vaše rodina se rozroste o nového drobečka. Po nějaké době však vzrušení většinou opadá a vaše těhotenství začíná ovlivňovat každodenní život. Během celého procesu se dějí fyzické i psychické změny a postupně se budete muset vypořádat s přívaly emocí, s nevolností, bolestmi, nepohodlí, zácpou, únavou a bezesnými nocemi. To je docela velká zátěž pro organismus i psychiku, především pokud to bude vaše první dítě.
V tomto článku se dozvíte o běžných těhotenských onemocněních a jak jim ulevit, aby následující měsíce proběhly v klidu.
Nevolnost
První nepříjemný pocit, který budete určitě prožívat, je nevolnost. Začíná často během prvních týdnů těhotenství a trvá delší dobu. Všeobecně se věří, že se objevuje především ráno, ale je to mylná představa. Nevolnost mohou vyvolat také hormonální změny a další vnější vlivy jako pachy a vlhkost ve vzduchu kdykoli během dne.
Zkuste změnit svůj jídelníček, jezte především potraviny s vysokým obsahem bílkovin – luštěniny a mandle a pijte bylinné čaje. Také zázvor je výborný lék, především při pocitech na zvracení. Můžete si koupit čerstvý nebo ve formě prášku či kapslí.
Snažte se jíst menší porce během celého dne, aby váš žaludek nebyl přeplněný. Nezapomínejte také na dostatečnou hydrataci, doporučené množství vody pro těhotné ženy je 8 sklenic vody. Zvyšte také svůj příjem vitaminu B, neboť je prokázáno, že pomáhá s nevolností během těhotenství.
Vyčerpání
Další nepříjemnost, která vás pravděpodobně během tohoto období potká, je únava a nespavost. Na začátku těhotenství se zvyšuje hladina hormonů a bude se vám někdy točit hlava. Pamatujte, že uvnitř svého těla máte rostoucí lidskou bytost, která samozřejmě z vašeho organismu spotřebovává energii, a to jak fyzickou, tak psychickou.
Většinu budoucích maminek trápí vyčerpání během prvních tří měsíců a neexistuje žádný způsob, jak jej zastavit, můžete ho však alespoň zmírnit. Vyhýbejte se náročným fyzickým aktivitám a snažte se zajistit si co největší komfort a pohodlí. Využijte polštáře, pohodlné postele, gauče, opěrné desky apod.
Významná je i v tomto případě výživa a hydratace. Jezte vyváženou stravu, menší porce a jezte častěji. Stravujte se pestře s jídly bohatými na bílkoviny a vitaminy, které vám pomohou uvolnit napětí.
Bolesti hlavy
Během prvních tří měsíců těhotenství jsou také časté bolesti hlavy, které přicházejí jako vedlejší účinek hormonálních změn a zvýšení průtoku krve. Podávání chemických léků, jako je ibuprofen či aspirin, je u těhotných žen omezeno, proto je lepší vyzkoušet přírodní metody. Trpíte-li migrénou, lehněte si do temné místnosti a na hlavu přiložte studený obklad. Často také bolesti hlavy souvisí se stresem, proto se mu snažte především v tomto období vyhýbat a naučte se uklidňující techniky, jako je například meditace, jóga či dechová cvičení. Může vám také pomoci masáž krku a hlavy, neboť stimuluje krevní oběh a zmírňuje napětí.
Zácpa a plynatost
Po uplynutí prvního trimestru už si na hormonální nerovnováhu zvyknete i na její často nepříjemné účinky. Zvýšení hladiny progesteronu však také způsobí zpomalení trávení.
Poslední čtvrtina těhotenství často s sebou nese problémy se zácpou a plynatostí. Dítě uvnitř břicha tlačí na střeva. Přestože tyto problémy opět nejsou léčitelné, můžete usnadnit proces trávení tím, že budete jíst potraviny bohaté na vlákninu a také více pít.
Tip: Nezvyšujte množství vlákniny najednou, ale postupně.
Snažte se také více pohybovat. Stačí malá procházka, která podpoří činnost střev.
Těhotenství může být náročné, ale nakonec stojí za to. Přináší do našeho života tu největší radost.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.